Niedzielski: zmienimy kryteria kwalifikacji na rehabilitację pocovidową

Autor: PW • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia21 maja 2021 21:58

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział złagodzenie kryteriów, które pozwalają kwalifikować pacjentów na rehabilitację pocovidową.

Niedzielski: zmienimy kryteria kwalifikacji na rehabilitację pocovidową
Rehabilitacja pocovidowa: zbyt wiele kryteriów, jakie musi spełnić pacjent, by się na nią dostać. Fot. Shutterstock
  • Lekarze rodzinni alarmują, że jest zbyt wiele kryteriów, jakie musi spełnić pacjent, by z niej skorzystać, szczególnie jeśli chodzi o rehabilitację w sanatoriach
  • Minister zdrowia powiedział, że w tym tygodniu wydał polecenie prezesowi NFZ, by te kryteria zostały zmienione i prace są w toku
  • Kompleksowy program rehabilitacji dla pacjentów, którzy chorowali na COVID-19 przygotował NFZ. Rehabilitacja trwa od 2 do 6 tygodni

Minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany przez dziennikarzy w piątek (21 maja) o kwestię rehabilitacji pocovidowej. Lekarze rodzinni alarmują, że jest zbyt wiele kryteriów, jakie musi spełnić pacjent, by z niej skorzystać, szczególnie jeśli chodzi o rehabilitację w sanatoriach.

Sygnały o ograniczających  kryteriach są znane ministrowi

Jak przyznał minister Niedzielski, dotarły do niego informacje, z których wynika, że kryteria powodują ograniczenia w kwalifikacji na rehabilitację pocovidową.

- Tutaj szczegóły programu przygotowywał NFZ razem z grupą ekspertów, lekarzy. Te kryteria zostały opracowane przez specjalistów - tłumaczył.

Dodał jednak: - Rzeczywiście do mnie dotarły bezpośrednio takie właśnie sygnały, że te kryteria są bardzo ograniczające możliwość skorzystania z tego systemu, a mamy tam ponad 150 ośrodków.

Kryteria rehabilitacji pocovidowej - będzie zmiana zarządzenia

Minister powiedział, że w tym tygodniu wydał polecenie prezesowi NFZ, by te kryteria zostały zmienione i prace są w toku.

- Myślę, że w przyszłym tygodniu najpóźniej można spodziewać się zmiany tego zarządzenia, bo to jest zdefiniowane z jednej strony w zarządzeniu prezesa, a z drugiej w poleceniu, które we współpracy z NFZ jest przygotowywane - przekazał minister zdrowia.

Kompleksowy program rehabilitacji dla pacjentów, którzy chorowali na COVID-19 przygotował NFZ. Rehabilitacja potrwa od 2 do 6 tygodni. 

Świadczenia rehabilitacji COVID-19 są realizowane na podstawie skierowania, które wystawi pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19.

Kwalifikacja pacjentów na rehabilitację pocovidową

Według informacji zamieszczonejna stronie NFZ, do rehabilitacji w trybie stacjonarnym i uzdrowiskowym aktualnie kwalifikowani są pacjenci, u których:
• stan funkcjonalny w skali Barthel wynosi od 0 do ≤ 60, 3-9 w skali oceny funkcjonalnej (0-10), z wykorzystaniem oceny siły mięśniowej MRC (0-5),
• lub spadek saturacji w czasie wysiłku jest powyżej 5% wartości wyjściowej, stan funkcjonalny w skali Barthel wynosi od 0 do ≤ 60,
• lub występuje zespół słabości nabyty podczas pobytu na OIT (ang. ICUAcquired Weakness), 3-9 w skali oceny funkcjonalnej (0-10), z wykorzystaniem oceny siły mięśniowej MRC (0-5).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum