jj, Polskie Radio Pr I/Rynek Zdrowia | 26-02-2021 11:15

Niedzielski o strategii tańca z młotkiem: tak działa cała Europa

Kiedy jest taka możliwość, luzuje się obostrzenia, nawet na krótkie okresy, ale kiedy pojawia się dynamiczny wzrost zachorowań, pojawia się przysłowiowy młotek. Tak jak w tej chwili - mówił w piątek minister Niedzielski.

W całej Europie decyzje o obostrzeniach podejmuje się w cyklu dwutygodniowym - przekonuje minister Fot. Shutterstock

Odpowiadając na zarzuty, że rząd działa bez skutecznego planu w zakresie obostrzeń minister Niedzielski wyjaśnił w porannych "Sygnałach Dnia" na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, że rząd próbował budować długoterminowe plany działania oparte na progach dziennej liczby zachorowań. Rzeczywistość jednak pokazała, że jest o wiele więcej elementów, które trzeba brać pod uwagę.

- Rytm dwutygodniowy podejmowania decyzji o kolejnych działaniach zweryfikowany jest przez doświadczenie drugiej fali i całej pandemii. To optymalna metoda postępowania. Nie jest to tylko pomysł polskiego rządu - w całej Europie działa się w cyklu dwutygodniowym.Ta strategia doczekała się już swoje nazwy: „The Hammer and the dance” - czyli taniec z młotkiem - wskazywał.

Poinformował ponadto, że wiele wskazuje na to, że w połowie marca Europejska Agencja Leków wyda opinię o dopuszczeniu do stosowania jednodawkowej szczepionki produkcji Johnson & Johnson, którą Polska zakontraktowało w ilości 17 mln.

- Pojawienie się tej szczepionki mogłoby pomóc w rozwiązaniu naszych problemów. To szczepionka produkowana w podobnej technologii jak ta Astry Zaneki, o skuteczności powyżej 80 proc. - stwierdził minister w rozmowie na antenie radiowej „Jedynki”.

- Mamy zapewnienie, że dostawy tej szczepionki ruszą w kwietniu. To oznaczałoby zwiększenie naszego komfortu, ale z coraz większą rezerwą odnoszę się do takich zapowiedzi, bo wszyscy możemy obserwować ile szczepionek, mimo wcześniejszych deklaracji producentów do nas dociera - podkreślał minister.

Odpowiadając na pytanie o to czy Unia Europejska nie powinna mocniej zareagować nierealizowanie zobowiązań przez producentów szczepionek minister Niedzielski stwierdził:

- To nie jest czas na Wersal i etykietę. UE powinna użyć swojej siły w zakresie regulacji zakazu wywozu szczepionek poza teren Unii Europejskiej. Finansowaliśmy przecież badania nad poszczególnymi preparatami. Dzisiaj rozmowy z producentami szczepionek nie mogą być realizowane w konwencji rozmów i grożenia palcem. Trzeba podejmować dynamiczne działania. Niestety, takich zdecydowanych działań KE nie podejmuje.

Dodał, że gdyby podobnie działo się w Stanach Zjednoczonych, taka firma natychmiast byłaby „otoczona wojskiem”. To naprawdę jest czas wojny i nie pora aby prowadzić rozmowy za pośrednictwem komunikatów medialnych. Jak przekonywał, trzeba po prostu zdecydowanie działać i nie zasłaniać się brakiem narzędzi.