Niedzielski o opiece psychiatrycznej nad dziećmi: wracamy do dynamicznej naprawy

Autor: PW • Źródło: PAP06 maja 2021 18:30

Reforma przewiduje, że w każdym powiecie będzie działał ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży.

Niedzielski o opiece psychiatrycznej nad dziećmi: wracamy do dynamicznej naprawy
W każdym powiecie ma działać ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)
  • W każdym powiecie będzie działał ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci
  • W tej chwili w skali kraju mamy zespołów opieki środowiskowej 260, a ma być 380. Jeśli konkursy nie są rozstrzygane, to rozpisywane są kolejne - podał szef MZ
  • Model opieki jest tak zaplanowany, by dzieci nie były stygmatyzowane wizytą szpitalną czy pobytem w ośrodku

W czwartek (6 maja) podczas konferencji w Bydgoszczy poświęconej dziecięcej psychiatrii i psychologii minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że resort będzie kontynuował reformę opieki psychiatrycznej nad dziećmi.

- Reforma opieki psychiatrycznej nad dziećmi była zorganizowana i uruchomiona jeszcze przed pandemią. Pandemia zamroziła ten proces, teraz wracamy w sposób dynamiczny do tego, żeby zwiększać liczbę zespołów opieki środowiskowej - powiedział Niedzielski.

Są białe plamy w psychologicznej opiece środowiskowej nad dziećmi

Poinformował, że planowane jest stworzenie ok. 380 takich zespołów w kraju. - W tej chwili w skali kraju mamy takich zespołów 260. Jeśli konkursy nie są rozstrzygane, to rozpisywane są kolejne - podał szef MZ.

- Ten temat białych plam na mapie pod katem opieki środowiskowej był m.in. tematem rozmów z dyrektorem oddziału NFZ, bo w całym województwie kujawsko-pomorskim mamy siedem takich zespołów zorganizowanych, a powiatów jest ok. 19. Nadal jest potrzeba organizowania tych zespołów - powiedział w Bydgoszczy Niedzielski.

Reforma przewiduje, że w każdym powiecie będzie działał ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. W ramach pomocy oferowanej w ośrodkach skorzystać można m.in. z porad oraz sesji psychoterapii indywidualnej, rodzinnej i grupowej.

Minister przypomniał też, że spis wszystkich dziecięcych poradni opieki środowiskowej znajduje się na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Zaznaczył, że można uzyskać w nich wsparcie psychologiczne nie tylko dla dziecka, ale całej rodziny.

Najpierw opieka psychologiczna w poradniach środowiskowych

- Ten pierwszy poziom referencyjności to są właśnie poradnie środowiskowe, gdzie można uzyskać opiekę psychologa. To są psychoterapie, to są zajęcia grupowe, ale bardzo ważnym elementem jest powiązanie tego zespołu z ośrodkiem szpitalnym, który ma być tym ostatnim, trzecim poziomem referencyjnym - powiedział.

Dodatkowo resort pracuje nad zorganizowaniem poradni leczenia uzależnień cyfrowych. Projekt rozporządzenia trafił do konsultacji.

- Budujemy kompleksowy model. Jest tak zaplanowany, by dzieci nie były stygmatyzowane wizytą szpitalną czy pobytem w ośrodku. W pierwszej kolejności można skorzystać z tego zespołu opieki środowiskowej - mówił Niedzielski.

Reforma psychiatrii dziecięcej, która rozpoczęła się na początku 2020 r. polega na tym, by dzieci i młodzież otrzymywały specjalistyczne wsparcie psychologiczne jak najbliżej miejsca swojego zamieszkania. W tej chwili tworzone są w całym kraju ośrodki środowiskowej opieki psychologiczno-psychoterapeutycznej (I poziom referencyjny).

Poziomy referencyjne opieki psychiatrycznej dla dzieci

Na tym pierwszym poziomie młodzież objęta jest wsparciem psychologa, terapeuty środowiskowego oraz psychoterapeutów dzieci i młodzieży. Prowadzone są porady psychologiczne (w tym diagnostyczne), sesje psychoterapii indywidualnej oraz rodzinnej, sesje wsparcia psychospołecznego. Ponadto specjaliści realizują wizyty domowe, środowiskowe.

Dla młodych pacjentów, którzy wymagają jednak opieki psychiatrycznej przeznaczone mają być środowiskowe placówki zdrowia psychicznego i oddziały dzienne (II poziom).

Te najbardziej skomplikowane przypadki objęte mają być wysokospecjalistyczną opieką całodobowych ośrodków opieki psychiatrycznej, czyli miejsce znajdą na oddziałach szpitalnych (III poziom).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum