Niedzielski o Covid-19: spadek liczby zakażeń, dwa pierwsze takie dni

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia11 grudnia 2021 13:22

Minister zdrowia Adam Niedzielski skomentował na Twitterze sobotnie dane dotyczące zmniejszającej się liczby zakażeń koronawirusem.

Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/EPA
  • Niedzielski: Mamy dziś drugi dzień z rzędu, w którym spadek liczby nowych zakażeń z tygodnia na tydzień przekracza 5 proc.
  • Do tweeta minister dołączył wykres ukazujący dane w oparciu, o które wyprowadza wnioski
  • Wczoraj szef resortu zdrowia zaznaczył, że spadająca liczba nowych zakażeń nie oznacza zmniejszenia liczby hospitalizacji. Ich liczba rośnie

Niedzielski: spadek liczby nowych zakażeń

Jak zauważył minister zdrowia Adam Niedzielski "dziś mamy drugi dzień z rzędu kiedy spadek liczby nowych zakażeń z tygodnia na tydzień przekracza 5 proc."

"Średnia 7-dniowa utrzymująca się od 2 tygodni na poziomie powyżej 23 tys wreszcie zaczęła maleć. Apogeum IV fali wyraźnie różne od poprzednich" - komentuje minister.

Do tweeta dołączył wykres ukazujący dane w oparciu, o które wyprowadza wnioski.

Wczoraj, w piątek, 10 listopada Niedzielski powiedział, że piątek był pierwszym dniem, kiedy w skali całej Polski obserwujemy wyraźny spadek liczby zakażeń.

Hospitalizacji z powodu Covid-19 nie będzie mniej

- Ten dzisiejszy wynik zbliżony do 25 tys. zakażeń oznacza, że to jest mniej więcej 7-8 proc. mniej niż było w zeszłym tygodniu - powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia przyznał, że spadająca liczba nowych zakażeń nie oznacza zmniejszenia liczby hospitalizacji.

Czytaj: Raport o koranawirusie z 11 grudnia. Nadal przyrasta liczba zajętych respiratorów, więcej hospitalizacji

- Jedno czego możemy być pewni, że poprawiająca się sytuacja nie przełoży się na sytuację w szpitalach. Cały czas mamy bardzo wysoki poziom hospitalizacji, wynoszący blisko 24 tys. w skali kraju - powiedział Niedzielski.

- Te hospitalizacje w ciągu najbliższych tygodni na pewno będą cały czas rosły. Oczywiście zwiększamy liczbę łóżek covidowych, która już dawno przekroczyła 30 tys. Mamy już uruchomionych 25 szpitali tymczasowych - dodał.

Rośnie liczna hospitalizacji i zajętych respiratorów

Z danych sobotnich (11 grudnia) dotyczących koronawirusa wynika, że liczba hospitalizowanych rośnie, choć liczba wykrytych zakażeń spada.

Jak podało MZ według danych z 11 grudnia zajętych jest 23 755 łóżek covidowych. Liczba chorych na COVID-19 wymagających hospitalizacji rośnie - wczoraj zajętych było mniej, bo 23 706 łóżek covidowych. Według danych MZ rośnie ich liczba. Wczoraj dla chorych na COVID-19 było przygotowanych 30 883 takich łóżek, dzisiaj MZ informuje o 31 144 łóżkach covidowych.

Wsparcia oddechu za pomocą respiratorów wymagają 2 104 osoby, wczoraj pod respiratorami leżało 2 070 chorych. W sumie respiratorów jest 2 827; wczoraj MZ informowało o 2 788 respiratorach przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19.

Czytaj też: Już ponad 2 tys. osób pod respiratorami. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w województwach

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum