Niechlubny ranking pijących ciężarnych: Śląsk na czele

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2010 14:05

W ciąży pije 17,7 proc. przyszłych matek z województwa śląskiego - to najwięcej w Polsce!

Takie szokujące dane przynoszą ostatnie wyniki badań wykonanych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Badania przeprowadzono w połowie ubiegłego roku na 382 oddziałach, gdzie przebywały kobiety wraz z noworodkami, na grupie około 3,3 tys. młodych matek. Ponad połowa z nich piła alkohol w ciąży.

Badania dowiodły, że piciu alkoholu w ciąży sprzyja... wyższe wykształcenie przyszłej matki oraz fakt zamieszkania w dużej aglomeracji – najwięcej piją ciężarne z miast liczących powyżej 100 tys. mieszkańców. Częściej abstynencję zachowują mieszkanki wsi oraz kobiety z wykształceniem podstawowym, zasadniczym zawodowym i średnim.

Przy okazji badań okazało się, że świadomość prozdrowotna Polek pozostawia wiele do życzenia. 78 proc. kobiet, poza ciężarnymi, nie było w ciągu 12 ostatnich miesięcy u ginekologa, 45 proc. nie wykonało cytologii, a na mammografii w ciągu minionych dwóch lat nie było ponad 89 proc. kobiet po 40. roku życia!

Spośród kobiet pijących w ciąży w ciągu ostatniego roku prawie co druga sięgała po piwo (49 proc.), 51 proc. piło wino, 14 proc. napoje spirytusowe. Abstynencję alkoholową w tym czasie zadeklarowało 50 proc. kobiet w wieku prokreacyjnym (najczęściej były to kobiety w wieku 29-34 lata).

W pierwszej trójce niechlubnego rankingu znalazły się pijące ciężarne z województw śląskiego (17, 7), wielkopolskiego (17,6 proc.) oraz małopolskiego (17,1 proc.). Najmniej przyszłych matek pije w województwach opolskim (8,1 proc.) i kujawsko-pomorskim (8,2 proc.).

W województwie śląskim umiera ponad osiem na tysiąc noworodków. Na najwyższym poziomie w kraju utrzymuje się liczba wcześniaków, a więc noworodków urodzonych przed 37. tygodniem ciąży, które stanowią ok. 10 proc. wszystkich urodzonych w województwie dzieci.

Więcej na: www.dziennikzachodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum