Nie zapłacimy kary, bo 112 zgłosi się...

Autor: PAP • • 01 sierpnia 2008 17:29

Komisja Europejska zapowiedziała zakończenie postępowania przeciwko Polsce przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości w sprawie telefonicznego numeru 112, dzięki wprowadzeniu w Polsce systemu lokalizacji osób dzwoniących pod ten europejski numer ratunkowy.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że weszła w życie legislacja, która zapewni pełną zgodność rozwiązań polskich z unijnym prawem i zapewni, że w najbliższych miesiącach numer 112 będzie w Polsce w pełni operacyjny - powiedział rzecznik KE ds. telekomunikacji Martin Selmayr.

- Będziemy się przyglądać, jak system funkcjonuje w praktyce. Jeśli wszystko zadziała tak, jak należy, to spodziewamy się, że będziemy mogli zamknąć postępowanie już jesienią - dodał.

Na początku czerwca MSWiA podało, że system lokalizowania osób dzwoniących pod numer 112 jest już gotowy i rozpoczęto jego testy.

W listopadzie zeszłego roku KE pozwała Polskę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, bowiem wciąż nie działała w Polsce lokalizacja osób dzwoniących z telefonów komórkowych przez służby ratownicze. Uniemożliwia to ratownikom szybkie dotarcie na miejsce wypadku i udzielenie pomocy.

Polska obiecała poprawę. MSWiA podpisało w styczniu porozumienie z sieciami Plus, Era, Orange, Play oraz Telekomunikacją Polską, na mocy którego operatorzy przekazują informacje o miejscu pobytu osoby dzwoniącej. KE podkreśliła bardzo dobrą współpracę z polskim rządem we wdrażaniu systemu.

System lokalizacji ma być w Polsce stopniowo doskonalony do 2010 r. Wtedy też ma powstać system Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Zachowane zostaną natomiast telefony alarmowe służb - 997, 998 i 999 - m.in. po to, aby nie obciążać nadmiernie numeru 112, który ma służyć do celów ratowniczych, a nie do zgłaszania np. kradzieży.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum