Nie pracuje ponad milion niepełnosprawnych w wieku aktywności zawodowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2019 16:00

W Polsce ok. 1,2 mln osób z niepełnosprawnościami nie pracuje w wieku aktywności zawodowej - wynika z przedstawionego we wtorek (9 kwietnia) raportu Fundacji Aktywacja o sytuacji zawodowej niepełnosprawnych.

 Nie pracuje ponad milion niepełnosprawnych w wieku aktywności zawodowej
Fot. Sascha Kohlmann/Flickr (CC BY-SA 2.0)

W ogólnopolskim badaniu sytuacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, przeprowadzonym przez Fundację Aktywizacja, uczestniczyły 564 osoby. - To pierwsze przeprowadzone przez organizację pozarządową na taką skalę badanie na ten temat  - powiedział prezes zarządu fundacji Przemysław Żydok.

"W Polsce ok. 1,2 mln osób z niepełnosprawnościami nie pracuje w wieku aktywności zawodowej. Mimo to znaczna część tych osób nie korzysta z systemu wsparcia oferowanego przez powiatowe urzędy pracy. Świadczy o tym niewielka liczba osób z niepełnosprawnościami zarejestrowanych w PUP (100 tys.)"- podaje Fundacja Aktywizacja.

Z raportu wynika, że 72 proc. zatrudnionych pracowników z niepełnosprawnościami utrzymuje zatrudnienie powyżej 6 miesięcy, a 80 proc jest zadowolonych ze swojej pracy.

- Pokazuje to, jak duży potencjał zawodowy tkwi w tej grupie społecznej. Może stanowić odpowiedź na deficyt pracowników. Szacuje się, że do 2040 r. na polskim rynku będzie brakowało 4,5 mln pracowników - dodał prezes fundacji.

Fundacja Aktywizacja od 29 lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami, pomagając im w wejściu na rynek pracy. W latach 2015-2018 wprowadziła na rynek pracy 1788 osób z niepełnosprawnościami, które podjęły pracę w różnych branżach.

- To, że nie siedzę zamknięty w czterech ścianach w domu i mam wreszcie pracę, dodaje mi skrzydeł. Fundacja pomogła mi znaleźć pracę w MacDonaldzie. Zarabiam 1,4 tys. zł, pracując na trzy czwarte etatu i jestem bardzo zadowolony zarówno z pracy, jak i z zarobków, i z tego, że przebywam wśród ludzi. Jako osobie z zaburzeniami psychicznymi i schizofrenią niełatwo było mi znaleźć pracę. Fundacja znalazła dla mnie ofertę i pomogła w kontakcie z pracodawcą - opowiadał podczas prezentacji raportu jeden z podopiecznych fundacji.

Pracę nauczyciela przedszkolnego fundacja pomogła znaleźć Justynie Staroście, nauczycielce z Łodzi. - Chorowałam na dziecięce porażenie mózgowe i mam problemy z chodzeniem. Nie mogłam znaleźć pracy mimo kwalifikacji do wykonywania zawodu. Ludzie boją się niepełnosprawnych. Fundacja pomaga przełamywać stereotypy, dzięki nim mam pracę i spełniam swoje marzenia - mówiła Justyna Starosta.

Pełna treść raportu na stronie: https://www.aktywizacja.org.pl/

Monika Witkowska

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum