Nie powiodła się replantacja odciętej ręki

Autor: Super Nowości, IB/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2009 12:42

Nie udało się uratować ręki pracownika SKR Godowa w Wielkopolsce. Mężczyzna odciął ją sobie w połowie przedramienia podczas pracy przy pile tarczowej. Dwie operacje w poznańskiej Klinice Chirurgii Ręki, do której pacjent trafił kilka godzin po wypadku, nie pomogły. Organizm odrzucił przyszytą kończynę.

– Operacja trwała 9 godzin – mówi Andrzej Włodyka, lekarz z pogotowia ratunkowego w Strzyżowie, który jako pierwszy opatrywał poszkodowanego. – Powstały jednak komplikacje i powtórzono zabieg. Po kilku godzinach wystąpiły kolejne powikłania i rękę trzeba było amputować.

Tymczasem okoliczności wypadku bada policja. Wstępne oględziny wskazują, że piła tarczowa była prawdopodobnie tzw. samoróbką. Teraz biegli ocenią, czy urządzenie spełniało wymagania BHP. Do wypadku doszło, gdy piła była podniesiona. Mężczyzna zbierał pocięte kawałki drewna rozrzucone dookoła, gdy zęby piły tarczowej pociągnęły za rękaw jego kurtki. Stracił rękę, zanim zdążył się zorientować, co się dzieje.

– Do podobnych zdarzeń dochodzi najczęściej właśnie na skutek braku zabezpieczenia maszyn, ale także nieuwagi i zmęczenia - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Danuta Rutkowska, rzecznik Państwowej Inspekcji Pracy. – Decydują czynniki organizacyjne, techniczne i ludzkie.

Podobny tragiczny wypadek przy pracy zdarzył się w ub. r. w zakładzie przemysłu drzewnego koło Iławy. 36-letni pracownik stracił wówczas lewą dłoń. Jak ustalił inspektor Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie, w niewłaściwy sposób wykonywał pracę nie wchodzącą w zakres jego obowiązków, a pilarka własnej produkcji nie posiadała osłony zabezpieczającej przed dostępem rąk do niebezpiecznej części roboczej tarczy piły. Także w tym przypadku dłoni nie udało się uratować.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum