Nie potrafimy uratować wszystkich pacjentów z HIV. Co jest tego powodem?

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 06 listopada 2019 19:29

Mamy uznawany w Europie za wiodący program wykrywania zakażenia wirusem HIV, ale niepokoi to, że u ok. 29 proc. pacjentów to zakażenie jest wykrywane już w fazie objawowego AIDS i nie zawsze można im pomóc - mówi nam dr Beata Zawada, główny specjalista ds. programu leczenia antyretrowirusowego (ARV) w Krajowym Centrum ds. AIDS.

Nie potrafimy uratować wszystkich pacjentów z HIV. Co jest tego powodem?
Dr Beata Zawada, główny specjalista ds. programu leczenia antyretrowirusowego (ARV) w Krajowym Centrum ds. AIDS.

Nie ma w Polsce tzw. mody na testowanie w kierunku wykrywania HIV, gdyż brakuje nam świadomości, że zakażenie może dotyczyć każdej osoby bez względu na jej status społeczny i wiek. O tym fakcie zapominają nawet pracownicy ochrony zdrowia.

- Co prawda nie ma sensu wykonywanie testu na obecność wirusa HIV u każdego pacjenta, co wynika z okienka serologicznego, ale powinniśmy testować pacjentów z pewnych grup - podkreśla dr Beata Zawada, główny specjalista ds. programu leczenia antyretrowirusowego (ARV) w Krajowym Centrum ds. AIDS.

Zasadniczą grupą, w której testy w kierunku zakażenia wirusem HIV powinny być wykonywane, są kobiety w ciąży. Wiadomo, że w zdecydowanej większości przypadków podjęte leczenie specjalistyczne daje szansę zakażonej kobiecie na urodzenie zdrowego dziecka.

- Tekst na HIV jest testem obowiązującym ginekologów w kalendarzu badań i opiece nad kobietą ciężarną w 10-12 tygodniu ciąży i około 35-37 tygodnia. Z badań wynika jednak, że 30 proc. kobiet miało wykonany test, jeden raz.

Druga istotna grupa, której lekarze powinni proponować przeprowadzenie testu, to osoby w wieku 50+ chore na zapalenie płuc, nowotwory czy inne tzw. choroby wskaźnikowe, które mogą wskazywać na zakażenie. - Niestety często u takich osób zakażenie wirusem HIV jest rozpoznawane już w fazie pełnoobjawowego AIDS. To jest naszą klęską - stwierdza dr Beata Zawada.

Dodaje, że pełnoobjawowe AIDS jest wykrywane u ok. 29 proc. osób poddawanym testom w kierunku wykrywania HIV, czyli wtedy kiedy już nie zawsze można pacjentowi pomóc.

Jak w większości poważnych chorób czas jej wykrycia i szybkie podjęcie leczenia są decydujące dla rokowań. - Zakażenie wirusem HIV u pacjenta powinno być wykryte, kiedy jeszcze nie ma on zupełne zniszczonego układu immunologicznego i dobrze zareaguje na leki - zwraca uwagę dr Beata Zawada.

Rozmowa została zarejestrowana podczas XV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 21-22 października 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum