×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

"Nie musisz krzyczeć!" – ruszyła kolejna kampania dotycząca niedosłuchu

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia09 listopada 2021 15:19Aktualizacja: 09 listopada 2021 16:15

Wraz z wiekiem problemy ze słuchem ma coraz więcej Polaków. Z badań przeprowadzonych przez Amplifon problemów z tego powodu doświadczyło już blisko 49 proc. osób po 60 roku życia.

"Nie musisz krzyczeć!" – ruszyła kolejna kampania dotycząca niedosłuchu
Neimal połowa Polaków po 60 roku życia ma problem ze słuchem. Fot. Shutterstock
  • Co 4. senior nigdy nie badał swojego słuchu – to oznacza, że problem ze słuchem może dotyczyć blisko 3 milionów nigdy niediagnozowanych pod tym kątem osób po 60. roku życia
  • Pogorszenie słuchu, trudności związane z komunikacją na spotkaniach, przez telefon mogą prowadzić do uczucia zakłopotania, stresu, izolacji, samotności, a nawet depresji
  • Bardzo często osoby starsze, które nie słyszą dobrze, popadają w depresję lub wycofują się z życia społecznego, ponieważ czują się sfrustrowane lub zawstydzone tym, że nie rozumieją, co zostało powiedziane

Kampania „Nie musisz krzyczeć!” z jednej strony ma zwrócić uwagę na problem niedosłuchu i profilaktykę a z drugiej wpłynąć na to by osoby starsze częściej trafiały do specjalistów.

Często nie wiedzą, że mają problem ze słuchem

Pogarszanie się słuchu może być procesem długotrwałym. Dlatego osoby starsze często nie orientują się, że z ich słuchem nie jest najlepiej. Na skalę tego problemu wpływa również częstotliwość wizyt Polaków u specjalistów, do których z różnych powodów trafiają zbyt rzadko.

Badania pokazały, że co 4. senior nigdy nie badał swojego słuchu. Oznacza to, że w całym kraju problem ze słuchem może dotyczyć blisko 3 milionów nigdy niediagnozowanych pod tym kątem osób po 60. roku życia. Ponadto więcej niż 3 lata temu słuch badało aż 45 proc. badanych.

Chociaż problemy ze słuchem są rzeczą naturalną, istnieją pewne czynniki, które znacząco przyspieszają ten proces i mogą uszkodzić go trwale. Należą do nich regularne narażenie na dźwięki o natężeniu 85dB lub wyższym, związane np. z głośnym hałasem podczas pracy w rolnictwie, budownictwie lub fabrykach.

Zagrożeniem dla naszych uszu są także nagle występujące głośne wybuchy mogące uszkodzić komórki ucha, takie jak wystrzał z broni palnej czy fajerwerki. Warto pamiętać, że tymczasowa utrata słuchu może wystąpić również w przypadku przyjmowania dużych dawek aspiryny, innych leków przeciwbólowych, leków przeciwmalarycznych lub diuretyków pętlowych.

Trudności z komunikacją mogą prowadzić do izolacji, a nawet depresji

Oprócz zmiany głośności słyszenia, ubytek słuchu może również powodować ogólne przytłumienie dźwięku. To sprawia, że rozumienie mowy, lokalizowanie jej źródła i wyłapywanie na tle hałasu jest męczące i frustrujące. Trudności związane z komunikacją na spotkaniach, przez telefon mogą prowadzić do uczucia zakłopotania, stresu, izolacji, samotności, a nawet depresji.

Skala kłopotów ze słuchem wśród Polaków jest ogromna, a na związane z nimi konsekwencje występujące w codziennym funkcjonowaniu wskazało aż 49 proc. badanych seniorów.

Z przeprowadzonego badania wynika, że do najczęstszych z nich należą trudności w trakcie oglądania telewizji lub słuchania muzyki (30 proc.), frustracja z powodów kłopotów z komunikacją ogólnie (21 proc.), niemożność porozumienia się z najbliższymi (11 proc.), problemy z załatwieniem spraw urzędowych (10 proc.) oraz niezrozumienie przez wnuki/rodzinę (8 proc.).

- Konsekwencji związanych z ubytkami słuchu jest wiele. Niestety w większości przypadków do zmiany codziennych zachowań związanych z ekspozycją słuchu na natężony dźwięk dochodzi dopiero kiedy na profilaktykę jest już za późno. Bardzo często osoby starsze, które nie słyszą dobrze, popadają w depresję lub wycofują się z życia społecznego, ponieważ czują się sfrustrowane lub zawstydzone tym, że nie rozumieją, co zostało powiedziane – mówi Ada Lewandowska, dyplomowana protetyk słuchu i koordynatorka ogólnopolskiej kampanii zdrowotnej „Nie musisz krzyczeć!”

Dodaje: - Jedynym kluczem i pierwszym niezbędnym krokiem do poprawy jakości życia osób z zaburzeniami słuchu jest skuteczna diagnostyka.

Nie musisz krzyczeć!

Celem kampanii „Nie musisz krzyczeć!” jest zwrócenie uwagi na problem społeczny związany z ubytkami słuchu wśród Polaków. Misją podjętych w jej ramach działań jest wsparcie osób mierzących się z dolegliwościami słuchowymi, a także powstrzymanie postępowania ich poprzez wykonywanie cyklicznych badań.

W ramach kampanii, przy wsparciu gabinetów Amplifon organizowane są bezpłatne badania słuchu i konsultacje ze specjalistami. Wystarczy zadzwonić pod numer 800 888 899 i umówić dogodny termin. Gabinety są dostępne wybranych lokalizacjach – podczas rozmowy telefonicznej zaproponowany zostanie najbliższy.

Czytaj: Głusi na porady specjalistów. Co czwarty senior nigdy nie badał słuchu

Czytaj: Eksperci: kłopoty ze słuchem szczególnie przyczyniają się do niesprawności seniorów

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum