Nie można wykluczyć żadnej z przyczyn katastrofy śmigłowca

Autor: TVN24.pl/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2009 16:15

Badania okoliczności katastrofy śmigłowca LPR potrwają jeszcze kilka tygodni. Na razie nie można wykluczyć żadnej z ewentualnych przyczyn wypadku. Najbardziej prawdopodobna, to załamanie pogody: gęsta mgła i słaba widoczność - mówili w TVN24 przedstawiciele Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Jak poinformował Ryszard Rutkowski z komisji, ze wstępnych ustaleń członków komisji, którzy prowadzą oględziny na miejscu wypadku i rozmów ze świadkami wynika, że w okolicach Jarostowa doszło we wtorek (17 lutego) do nagłego pogorszenia się warunków atmosferycznych.

- Gdy z Wrocławia wylatywała ekipa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, pogoda była dobra, widoczność też, a może nawet bardzo dobra. Natomiast na trasie przelotu śmigłowc, właśnie w okolicach Jarostowa doszło do nagłego załamania pogody i to mogło być przyczyną wypadku - mówił Rutkowski.

- To czynnik, który zdecydowanie wpłynął na zaistnienie wypadku – powiedział Edmund Klich, przewodniczący komisji.

Jak podkreślił Klich, nie można wykluczyć innych przyczyn tragedii: – Nie ma stuprocentowej pewności o sprawności wszystkich systemów.

Jednak - jak podkreślają członkowie komisji - są to dopiero początkowe ustalenia, a wstępny raport na temat okoliczności i przyczyn katastrofy ma być znany w ciągu miesiąca.

Do katastrofy doszło 17 lutego po godzinie 7:00 w okolicy Jarostowa (woj. dolnośląskie); spadł śmigłowiec medyczny wysłany na pomoc ofierze karambolu na autostradzie A4. Na służbie zginęli pilot Janusz Cygański i ratownik medyczny Czesław Buśko. Wypadek przeżył tylko lekarz Andrzej Nabzdyk, który z rozbitego śmigłowca powiadomił o tragedii. Dopiero po półtorej godzinie udało się ratownikom odnaleźć wrak śmigłowca.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum