Nie mamy dobrych wyników w walce z cukrzycą
Polska zajęła dopiero 25. miejsce w rankingu określającym poziom opieki nad diabetykami. W czołówce znalazły się Dania i Wielka Brytania.
Wyniki europejskiego rankingu leczenia cukrzycy sytuują Polskę między Słowacją i Rumunią. Najsłabiej prezentujemy się pod względem dostępu do informacji o chorobie i leczenia, „szczodrości” systemu oraz działania prewencyjnego.
Wynik oznacza, że opieka zdrowotna w naszym kraju jest poniżej średniej. W pięciu obszarach opieki mierzonych 26 różnymi wskaźnikami Polska zyskała 544 punkty na 1000 możliwych. Zwycięzcy – Dania i Wielka Brytania – zdobyli odpowiednio 837 i 836 punktów. Wyniki zaprezentowano 30 września w Brukseli.
Co mierzono w rankingu? Jakość opieki oceniano na podstawie dostępu do informacji oraz praw pacjenta (tu Polska wypadła słabo), „szczodrość” systemu (ponownie zostaliśmy nisko ocenieni), działań prewencyjnych i dostępu do procedur medycznych (tu jesteśmy w okolicach europejskiej średniej), wreszcie wyników leczenia, które – po raz kolejny – są słabe. Inne kraje naszego regionu Europy – m.in. Czechy, Łotwa, Litwa, Estonia i Węgry – wypadły w rankingu znacznie lepiej.
Jedna z autorek rankingu dr Beatriz Cebolla narzeka na obowiązujące w naszym kraju zasady refundacji analogów insuliny oraz pomp insulinowych. – Trzeba też podjąć działania, których celem jest zapobieganie powstawaniu powikłań, takich jak zespół stopy cukrzycowej, który jest częstą przyczyną amputacji – mówił o sytuacji w Polsce John Hjertqvist, szef HCP.
Autorzy zestawienia twierdzą też, że w żadnym z analizowanych państw możliwości walki z cukrzycą nie są w pełni wykorzystywane. „W wielu krajach nie ma programów systematycznej prewencji i wykrywania cukrzycy na czas” – piszą dr Cebolla i dr Arne Bjornberg. W co drugim państwie nie prowadzi się regularnych kontroli cukru we krwi, brak wczesnej diagnozy i leczenia. To stąd biorą się późniejsze powikłania, m.in. niewydolność nerek.
„Dobra opieka nad chorymi na cukrzycę to nie jest sprawa pieniędzy, ale kultury i organizacji” – czytamy w raporcie. Jego autorzy wskazują, że najlepsi – Dania i Wielka Brytania – wcale nie wydają najwięcej, a kraje przeznaczające na opiekę zdrowotną stosunkowo niewiele, np. Litwa i Łotwa, osiągają znakomite rezultaty. Oba te kraje lepiej radzą sobie z leczeniem chorych na cukrzycę niż państwa wydające na ochronę zdrowia trzykrotnie więcej – podkreślają autorzy.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)