Nie ma już bakterii w sieci wodociągowej w części Gdańska

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 grudnia 2008 12:49

Woda w dzielnicy Gdańska - Dolny Wrzeszcz jest już całkowicie bezpieczna, nie trzeba jej gotować przed spożyciem - poinformował po zakończeniu badań dostawca wody, firma - Saur Neptun.

Zalecenie gotowania wody dotyczyło około sześciu tys. mieszkańców Dolnego Wrzeszcza w Gdańsku po tym jak w sieci wodociągowej dostarczającej wodę do tego obszaru natrafiono na śladowe ilości bakterii pochodzenia kałowego o nazwie clostridium.

- Zakończone w piątek po południu badanie próbek wody, pobranych dzień wcześniej w różnych punktach wspomnianego obszaru, wykazały, że jest ona już całkowicie wolna od bakterii. Odwołujemy zalecenie mówiące o konieczności jej przegotowywania przed spożyciem - poinformowała w piątek PAP rzecznik firmy Saur Neptun Grażyna Pilarczyk.

Nie udało się ostateczne rozstrzygnąć, skąd w sieci wzięły się bakteriie. Pracownicy Saur Neptun podejrzewali, że przyczyną skażenia wody może być pękniecie ścian w którejś z czterech komór zbiornika Sobieski, z którego rozprowadzana jest woda w Dolnym Wrzeszczu.

Firma wyłączyła z użytkowania dwie z czterech komór zbiornika, w których natrafiono na bakterie. Początkowo planowano, że po świętach zbiorniki zostaną opróżnione, by sprawdzić ściany i wydezynfekować je.

- Udało się nam zrobić to już teraz. Nie natrafiliśmy na żadne pękniecie. Będziemy dalej badać sprawę - powiedziała Pilarczyk.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum