Nie będzie cesarskiego cięcia na życzenie

Autor: Dziennik/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2008 10:41

Ministerstwo Zdrowia zakaże przeprowadzania cesarskich cięć bez wskazań medycznych, na życzenie pacjentki

Cesarskie cięcia mają się odbywać tylko wtedy, kiedy będą ku temu wskazania medyczne. - Te zabiegi nie są obojętne dla zdrowia kobiety -  powiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz.

Jak już wcześniej informował portal rynek zdrowia.pl rekomendacje określające szczegółowo wskazania, warunki i możliwe powikłania operacyjnego porodu stworzyła grupa blisko 30 polskich ekspertów pod przewodnictwem kierownika Katedry Ginekologii i Położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prezesa elekta PTG prof. Ryszarda Poręby.

Decyzja ministerstwa jest podyktowana wynikami prac tej grupy.

Jak podali eksperci, liczba cięć cesarskich w Polsce rośnie, sięgając 25-30 proc. wszystkich porodów.

- Szczególny niepokój ekspertów budzi wręcz moda na cesarskie cięcia. Pacjentki chcą tego zabiegu, bo boją się uciążliwości i bolesności porodu siłami natury. Często wynika to jednak z niewiedzy o samym cięciu i możliwych powikłaniach okołooperacyjnych, ze zgonem pacjentki włącznie. Poza tym cięcie cesarskie niweczy sztukę położniczą – mówił prof. Poręba.

PTG, nie rekomenduje wykonywania cięć cesarskich na życzenie. Eksperci podkreślają, że nastawienie lękowe do porodu może się zmienić w czasie skutecznej psychoterapii i farmakoterapii oraz nabywania wiedzy w szkole rodzenia.

W ubiegłym roku na dobrowolne cięcie bez żadnych wskazań medycznych zdecydowało się od 8 do 12 tys. polskich kobiet.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum