"New York Times": polski romans z węglem nie wychodzi na zdrowie

Autor: Onet.pl/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2018 21:49

Spośród 50 najbrudniejszych miast w Europie, aż 33 leży w Polsce - pisze w reportażu o smogu "New York Times. W Polsce jest też najbardziej zanieczyszczone powietrze - przypomina amerykańska gazeta - A to wszystko przez polski romans z węglem.

"New York Times": polski romans z węglem nie wychodzi na zdrowie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dziennikarze piszą, że węgiel to dla Polski "czarne złoto" i argumentują, że jego używanie jest nad Wisłą postrzegane jako patriotyczna alternatywa wobec sprowadzanego z Rosji gazu. Efekt? 19 milionów Polaków w zimie polega na węglu, jako źródle ciepła, a 80 procent gospodarstw domowych, które palą węglem, jest z Polski.

Konsekwencje, na jakie wskazuje "NYT", są dramatyczne. Z powodu chorób oddechowych wywołanych zanieczyszczonym powietrzem w Polsce umrze rocznie 48 tysięcy ludzi. Według szacunków Greenpeace, aż 62 proc. przedszkoli mieści się w najbardziej zanieczyszczonych obszarach kraju. Mimo to, polski apetyt na węgiel rośnie.

Z drugiej strony odnotowano zapowiedzi rządu o przeznaczaniu ponad ośmiu miliardów dolarów do końca 2028 roku na walkę ze smogiem.

Czytaj: www.onet.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze