Nergal już po przeszczepie

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 18 grudnia 2010 12:19

Adam Darski "Nergal", wokalista zespołu Behemoth, cierpiący na białaczkę przeszedł operację przeszczepu szpiku.

Operację przeprowadzono w gdańskiej Klinice Hematologii i Transplantologii w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.

Do końca nie było wiadomo, czy do przeszczepu dojdzie; samolot, którym przewożono komórki macierzyste dla muzyka, ze względu na trudne warunki pogodowe nie mógł przez kilka godzin wylecieć z Niemiec. Szpik do gdańskiej kliniki dotarł w piątek (18 grudnia) późnym wieczorem. Lekarze natychmiast zdecydowali się na zabieg.

Adam Darski przez najbliższe 4 tygodnie będzie przebywał w ścisłej izolacji. O tym, jak jego organizm zareagował na przeszczep będzie wiadomo za ok. 3 miesiącach.

Głośna akcja szukania dawcy szpiku dla muzyka trwała ok. trzy miesięce. W jej trakcie w kraju zarejestrowało się ok. 30 tys. potencjalnych dawców. To jedna trzecia liczby wszystkich osób zarejestrowanych w bankach szpiku w kraju. Obecnie jest ich ok. 108 tysięcy.

Jak już pisaliśmy, w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba transplantacji szpiku wzrosła w Polsce ponad 130-krotnie. To jednak wciąż za mało w stosunku do ogromnych potrzeb. Nasz wskaźnik liczby transplantacji jest nadal 2-krotnie niższy niż w Europie.

Z danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego Transplantacji Poltransplant wynika, że dzięki polskim dawcom dokonuje się rocznie około 25 proc. przeszczepów. Do wykonania pozostałych zabiegów konieczne jest pozyskanie szpiku z zagranicznych źródeł, głównie z Niemiec, gdzie liczba dawców przekroczyła już 4 mln.

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum