Neonatolodzy: syjamskie bliźniaki mają się dobrze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2014 18:05

Syjamskie bliźniaki Jan i Dawid rozdzielone przed kilkoma dniami są w dobrym stanie i nic nie zagraża ich życiu - poinformowano w poniedziałek (3 lutego), na konferencji prasowej w Warszawie. Podjęto u nich pierwsze próby żywienia dożołądkowego.

Kierownik oddziału neonatologii Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie, Bożena Kociszewska-Najman powiedziała, że każdy z chłopców otrzymał maksymalną liczbę 10 punktów w skali Abgar (określającej stan noworodka zaraz po porodzie).

Nie stwierdzono żadnych powikłań pooperacyjnych, maluchy są w pełni wydolne krążeniowo i oddechowo.

Kierująca oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii dziecięcej dr hab. Bogumiła Wołoszczuk-Gębicka powiedziała, że dzieci są obudzone, każde z nich ma własny inkubator, nie okazują bólu ani objawów zakłócenia krążenia lub oddychania, wyglądają na zadowolone.

Lekarze szpitala przewidują, że jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego, to pod koniec tygodnia, najpóźniej na początku następnego, bliźniaki będzie można przenieść z oddziału intensywnej terapii na pooperacyjny.

Obu chłopców czekają jeszcze kolejne zabiegi, ale zostaną one przeprowadzone po upływie 12 miesięcy. Planowane operacje będą polegały na tym, żeby zapewnić chłopcom ciągłość przewodu pokarmowego oraz pełną drożność układu moczowego. Na razie podjęto pierwsze próby dożołądkowego żywienia dzieci. Trwają również przygotowania do karmienia przez matkę bliźniaków piersią.

Jak wcześniej informował media prof. Mirosław Wielgoś z Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy pl. Starynkiewicza, gdzie urodziły się bliźnięta syjamskie, chłopcy zrośnięci byli brzuszkami. Operacja objęła m.in. rozdzielenie pętli jelitowej.

- Nieprawidłowość ta wykryta została prenatalnie, badaniem ultrasonograficznym. Potwierdzona została później przez kolejnych specjalistów. Pacjentka była pod opieką naszej kliniki - mówił przed operacją w TVN Warszawa prof. Wielgoś. Ciąża została doprowadzona do końca 34. tygodnia, chłopcy urodzili się przez cięcie cesarskie w stanie ogólnym dobrym. Oddychali samodzielnie.

W Polsce przeprowadzono dotychczas około 30 operacji rozdzielenia syjamskich bliźniaków. Takie operacje nie zawsze jednak są możliwe.

W 2000 r. w Poznaniu przyszły na świat Dorotka i Małgosia, syjamskie bliźniaczki, które miały jedno serce. Nikt wtedy nie podjął się operacji ich rozłączenia polegającej na ratowaniu jednej z nich. Zmarły po kilku miesiącach. Takie operacje rozłączenia zroślaków z jednym sercem nadal przekraczają możliwości chirurgii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum