Neonatolodzy apelują do MZ: wcześniaki potrzebują lepszej opieki

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2018 18:23

”Wcześniaki potrzebują lepszej opieki po wyjściu ze szpitala" - apeluje do Ministerstwa Zdrowia Polskie Towarzystwo Neonatologiczne. Zdaniem lekarzy, niezbędne jest stworzenie ośrodków, w których urodzone przedwcześnie noworodki w jednym miejscu skorzystałyby z opieki wielu specjalistów.

Neonatolodzy apelują do MZ: wcześniaki potrzebują lepszej opieki. Fot. Archiwum

Chcą powstania nowych klinik i lepszej koordynacji pracy w tych, które już istnieją. Propozycję w sprawie tzw. nowych standardów opieki powypisowej lekarze złożyli w resorcie zdrowia - informuje rmf24.pl.

Według profesor Marii Borszewskiej-Kornackiej, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, w Polsce powinno działać około trzydziestu ośrodków, gdzie pod jednym dachem wcześniakiem wypisanym ze szpitala zaopiekowaliby się lekarze różnych specjalizacji. - Wędrówki od jednego specjalisty do drugiego trwają wiele tygodni, tak nie powinno być - dodaje.

Specjaliści przewidują, że z takich ośrodków skorzystałoby rocznie kilka tysięcy wcześniaków, które rodzą się w najcięższym stanie. Neonatolodzy podkreślają, że w ich projekcie nie chodzi tylko o budowę nowych placówek czy klinik, ale przede wszystkim o lepszą organizację pracy w tych istniejących: stworzenie dodatkowych etatów, nowy sposób planowania grafików lekarzy, zatrudnienie specjalistów, których dziś w wielu szpitalach nie pracują.

Pod apelem podpisała się także krajowa konsultant w dziedzinie neonatologii.

Czytaj: www.rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum