Nefron: połowa polskich stacji dializ jeszcze bez kontraktów na 2011 r.

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2010 13:48

Stacje dializ skupione w Nefron – Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska chcą pilnego podjęcia rozmów w tej sprawie ze środowiskiem nefrologicznym.

Nefron: połowa polskich stacji dializ jeszcze bez kontraktów na 2011 r.

Jak informuje Nefron, do 25 listopada prawie połowie (co najmniej 110 z 250) stacji dializ nie udało się wynegocjować kontraktu z Funduszem.

Dariusz Aksamit, prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska, organizacji zrzeszającej właścicieli ponad połowy stacji dializ, uważa, że ceny za procedury proponowane przez NFZ nie mają pokrycia w kosztach. 

W sierpniu tego roku Sekcja Nefrologiczna przesłała do NFZ plan ilości zabiegów hemodializy na 2011 rok przygotowany przez poszczególne stacje dializ z całej Polski. Analiza ta została jednak – jak podaje Nefron – pominięta przy planowaniu podziału środków przez NFZ na najbliższy rok, a stacje zmagają się z nadwykonaniami.

Nefron argumentuje, że NFZ chce w 2011 roku płacić za świadczenie 414 zł, podczas gdy z danych zebranych przez Izbę wynika, że realny koszt dializy to 460 zł.

Temat kontraktowania dializoterapii powraca co roku i jak zwykle inne dane o rzeczywistych kosztach posiada płatnik, inne podają świadczeniodawcy. O tej dyskusji pisaliśmy już w 2009 roku.

NFZ na początku 2009 roku przeprowadził ankietę kosztową w stacjach dializ i przedstawił jej wyniki. Wg danych opublikowanych przez nasz portal, wtedy średni koszt zabiegu w 180 stacjach (2/3 wszystkich placówek) wyliczony został przez Fundusz na 443,25 zł . Natomiast według informacji zebranych we wrześniu 2008 r. przez sekcję nefrologiczną Izby, w ośrodkach publicznych i niepublicznych uzyskano średnią w wysokości 445 zł.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum