Nefrologia: dodatkowe konkursy w Małopolsce

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2011 10:25

Poradnie nefrologiczne w Myślenicach, Gorlicach, Nowym Targu i Krakowie prowadzone przez spółkę Fresenius NephroCare Polska, mogą świadczyć usługi w ramach dializoterapii; jeśli jednak w trakcie zabiegu dojdzie do powikłań, to lecznice choremu już nie pomogą. Powód? Takich usług NFZ już tu nie zakontraktował.

Nefrologia: dodatkowe konkursy w Małopolsce
Dla ok. 400 pacjentów tych placówek to duże zagrożenie, gdyż w sytuacji jakichkolwiek powikłań pomocy będą musieli szukać w innych lecznicach, często oddalonych od stacji dializ kilkadziesiąt kilometrów. Jak wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Marta Andrzejewska, rzecznik spółki Fresenius przyczyną problemów jest to, że Fundusz zaostrzył przepisy dla takich oddziałów, m.in. wymagając dodatkowego sprzętu na stanowisku intensywnej terapii.

– Te zmiany zostały ogłoszone za późno, by przystępując do konkursu firma mogła odpowiednio doposażyć poradnie. Mówimy bowiem o sprzęcie kosztownym, którego sprowadzenie wymaga czasu – mówi rzecznik spółki.

Efekt był taki, że Fresenius dostał kontrakt jedynie na dializy. Jak zapewniono nas w Małopolskim OW NFZ ta sytuacja może się jeszcze zmienić. Fundusz ogłosił konkurs uzupełniający na świadczenia w ramach poradni nefrologicznych. Jeżeli spółka w jego trakcie będzie już spełniać wszelkie wymogi, to ma szansę na dodatkową umowę. Marta Andrzejewska przyznaje, że jej firma zakupiła już dodatkowy sprzęt i liczy, że od lutego będzie swoim pacjntom zapewniać kompleksową opiekę. 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum