Nefrolog: nowa terapia odsuwa w czasie wprowadzenie dializ

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2019 13:14

Nefrolodzy apelują do resortu zdrowia o finansowanie nowej terapii skierowanej do osób z chorobą nerek. Jak podkreślają, to szansa na zmniejszenie odsetka przedwczesnych zgonów w tej grupie pacjentów.

Nefrolog: nowa terapia odsuwa w czasie wprowadzenie dializ
Fot. archiwum

Szacuje się, że w kraju problem ten dotyka aż cztery miliony osób. Z których co roku umiera przedwcześnie około 80 tys. osób. Lekarze walczą o finansowanie nowej terapii, która pomaga chorym.

Sposobem na poprawę życia chorych na nerki może być nowa terapia dla osób z przewlekłą chorobą nerek. Chodzi o terapię pochodnymi aminokwasów, która jest uzupełnieniem diety. Nowa metoda leczenia może spowolnić progresję choroby i odsunąć w czasie moment wprowadzenia kosztownych dializ lub przeszczepu nerki. Projekt trafił już do resortu zdrowia.

Prof. Przemysław Rutkowski z Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego zwraca uwagę, że przewlekła choroba nerek obok nadciśnienia tętniczego i cukrzycy to najczęstsze przewlekłe schorzenie występujące w Polsce.

W ostatnim etapie choroby, kiedy dochodzi do całkowitej utraty czynności nerek, chory musi być poddawany dializie lub przejść przeszczepienie nerki. Co roku dotyka to blisko 6,5 tys. Polaków. W Polsce obecnie żyje około 30 tys. osób dializowanych i po transplantacji. Koszt ich leczenia wyniósł w ubiegłym roku prawie 2 mld zł. Te liczby będą wzrastać, jeśli nie podejmiemy działań.

Terapia, o którą walczą polscy nefrolodzy, odwleka czas do dializy, nawet o trzy lata.

Dializa jest też dużym obciążeniem dla budżetu państwa. Koszt leczenia jednego pacjenta to ok. 5 tys. zł. Tymczasem koszt terapii ketoaminokwasami to obecnie ok. 1,2 tys. zł miesięcznie. Tyle chory płaci za lek w aptece. Jeśli Polska wprowadziłaby program lekowy, cena terapii na pewno by podlegała negocjacji i byłaby niższa.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum