Nefrolodzy: rodzinny dawca nerki, to optymalne rozwiązanie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2010 19:42

Przeszczep nerki od żywego, spokrewnionego dawcy nie zagraża jego zdrowiu, daje lepsze wyniki i wzmacnia więzi rodzinne - przekonują lekarze.

Nefrolodzy: rodzinny dawca nerki, to optymalne rozwiązanie
W schyłkowej niewydolności nerek nadchodzi moment, gdy alternatywą dializy pozostaje przeszczep.

Podczas konferencji „Żywy dawca nerki 2-1=2”, która towarzyszyła I Sympozjum Naukowo-Szkoleniowemu, zorganizowanemu przez Instytut Transplantologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, jako przykład korzyści z rodzinnego przeszczepu przywołano m.in. przypadek Przemysława Salety. Sportowiec podarował nerkę swojej ciężko chorej córce Nicole. Przedstawiono też historię Stanisława Gąsiorka, który oddał nerkę synowi i Wojciecha Cichońskiego założyciela fundacji PO:DZIELNI, który ofiarował nerkę niewidomemu siostrzeńcowi.

Badania zaprezentowane przez prof. Magdalenę Durlik, prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, dowodzą, że przeszczep nerki jest znacznie tańszy niż dializoterpia (30 tys. zł rocznie zamiast 60 tys. zł) i żyje się dzięki niemu średnio dwa razy dłużej niż przy terapii nierkozastępczej. Szczególnie dobre są rokowania po przeszczepie od żywego dawcy, niekoniecznie krewnego.

Wielu osobom można pomóc w ten sposób bez uszczerbku dla własnego zdrowia. Prof. Leszek Pączek, dyrektor Instytutu Transplantologii, zapewniał, że jeśli można mówić o jakimś zagrożeniu dla dawcy, to dotyczy ono nieco podwyższonego ryzyka nadciśnienia i specyficznego białkomoczu – albuminurii.

W Polsce upośledzoną czynność nerek stwierdza się u około 4 mln ludzi, a schyłkową niewydolność, która prowadzi do rozpoczęcia dializ u 122 osób na milion. Przyczynami niewydolności nerek mogą być cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, stany zapalne. W naszym kraju przeszczepia się nerki tylko u około 7 procent dializowanych chorych. W roku 2009 na nerkę czekało 1768 pacjentów, a to tylko kilka procent dializowanych.

O ile w Europie i na świecie aż 45 procent przeszczepów nerek pochodzi od żywych dawców, to w Polsce – tylko około 1,5 proc. nerek przeszczepionych u dorosłych. Prof. Andrzej Chmura ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie przyznaje, że barierą wciąż pozostaje niska świadomość pacjentów i samych lekarzy.

Szczególnie mało przeszczepów jest w województwie podkarpackim, co przypisuje się między innymi przywiązaniu tamtejszej ludności do tradycji. Jednak Kościół katolicki wręcz zachęca do przeszczepów. Przykładem może być encyklika Jana Pawła II „Evangelium Vitae”, o której wspomniał w odczytanym na konferencji liście biskup Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

O przeszczepach nerki czytaj też w Rynku Zdrowia. W magazynie czytaj też o rodzinnym przeszczepie nerki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum