Nawet 6 mln Polaków zagrożonych cukrzycą typu 2

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2011 20:07

Nawet 6 mln Polaków może mieć stan przedcukrzycowy. W dodatku, co najmniej 750 tys. chorych na cukrzycę nie ma świadomości choroby i nie leczy się - mówili diabetolodzy we wtorek (17 maja) na konferencji prasowej.

Nawet 6 mln Polaków zagrożonych cukrzycą typu 2

Zainaugurowano na niej 6 edycję Ogólnopolskiej Akcji Profilaktyczno-Edukacyjnej "Servier - przyjaciel w cukrzycy". W trakcie jej trwania organizatorzy oferują chętnym osobom bezpłatne badania (m.in. pomiar poziomu glukozy we krwi, cholesterolu, ciśnienia tętniczego) i konsultacje z diabetologiem, kardiologiem, dietetykiem. Będą one prowadzone w czterech miastach: Warszawie na Krakowskim Przedmieściu (17 maja do godz. 18.), Krakowie (20 i 21 maja), Białymstoku (24 maja) i Poznaniu (26 maja).

Jak wynika z zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) na rok 2011, badanie w kierunku cukrzycy powinny co rok wykonywać osoby z grup ryzyka: tj. z nadwagą lub otyłością (wskaźnik masy ciała, BMI, równy lub wyższy niż 25 kg/m2), mało aktywne fizycznie, z cukrzycą występującą w rodzinie (u rodziców lub rodzeństwa), kobiety, które urodziły dziecko o wadze ponad 4 kg lub miały cukrzycę ciążową, pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, zbyt wysokim poziomem cholesterolu lub trójglicerydów, pacjenci z chorobą układu sercowo-naczyniowego, kobiety z zespołem policystycznych jajników oraz osoby, u których w poprzednim badaniu stwierdzono nieprawidłowy poziom glukozy na czczo (powyżej 100 mg na decylitr) lub nietolerancję glukozy.

- Wprawdzie istnieją objawy, które mogą sugerować występowanie cukrzycy, jak wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, zaburzenia widzenia, senność, osłabienie, trudno gojące się stany zapalne skóry, zmniejszenie masy ciała. Jednak pojawiają się one w znacznie zaawansowanym stadium cukrzycy - podkreślił diabetolog, prof. Jacek Sieradzki z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Według specjalistów, pacjenci z grup zagrożonych cukrzycą typu 2 powinni upominać się u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej o badanie poziomu glukozy na czczo (koszt takiego badania to 3-5 zł). - Pacjenci muszą być świadomi, że takie badanie im się należy - mówił diabetolog prof. Waldemar Karnafel z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Uściślił, że chodzi o badanie wykonane w laboratorium, a nie przy pomocy glukometru.

Zgodnie z zaleceniami PTD, cukrzycę stwierdza się, jeśli w ciągu dwóch kolejnych dni poziom glukozy na czczo u pacjenta wyniósł 126 mg/dl lub więcej. Przy wartościach 100-125 mg/dl stwierdza się występowanie stanu przedcukrzycowego. Wówczas zasadne jest wykonanie tzw. doustnego testu tolerancji glukozy. Cukrzycę diagnozuje się wtedy, gdy poziom glukozy we krwi wyniesie 200 mg/dl lub więcej.

- Wczesne wykrywanie cukrzycy pozwala zastosować intensywne leczenie, które znacznie zmniejsza ryzyko poważnych powikłań tej choroby - zaznaczył prof. Karnafel. Niestety, nawet u połowy pacjentów cukrzyca typu 2 jest diagnozowana dopiero wówczas, gdy pojawią się poważne powikłania - zaburzenia widzenia, problemy z nerkami, zawał serca, udar mózgu albo konieczność amputacji nogi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum