Naukowcy z Kanady: przedszkolaki też miewają silną depresję

Autor: PAP/Rynek ZDrowia • • 30 sierpnia 2009 11:11

Jak poinformowało pismo Journal of Child Psychology and Psychiatry, na podstawie badań, którymi objęto 1.758 dzieci urodzonych w Quebeku, niemal 15 proc. przedszkolaków ma nietypowo silne objawy depresji i stanów lękowych.

Naukowcy z Kanady: przedszkolaki też miewają silną depresję
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dzieci od 5 miesiąca życia do 5 lat przechodziły systematyczne badania stanu zdrowia. Matki maluchów udzielały dokładnych informacji na temat zachowań dzieci i innych członków rodziny.

– Już w pierwszym roku życia pojawiają się wskazówki, że niektóre dzieci są – w porównaniu z rówieśnikami – bardziej narażone na silną depresję i lęki – komentuje główna autorka pracy dr Sylvana M. Cote z Wydziału Medycyny Społecznej i Prewencyjnej na Uniwersytecie w Montrealu.

Okazało się, że dzieci z wyjątkowo silną depresją i skłonnością do stanów lękowych częściej miały matki, które w przeszłości cierpiały na depresję.

– Depresja przeżyta przez matkę była drugim co do ważności wskaźnikiem ryzyka nietypowo silnych problemów z depresją i lękami u dzieci w wieku przedszkolnym – podkreśla dr Cote.

Badaczka uważa, że praca jej zespołu może pomóc identyfikować dzieci najbardziej narażone na te zaburzenia i wcześniej podejmować kroki zapobiegawcze.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze