Naukowcy: poczucie humoru dobre dla płuc

Autor: Nauka w Polsce, PAP/Rynek Zdrowia • • 08 sierpnia 2011 11:12

Dzięki poczuciu humoru chorzy z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) czują się lepiej - ale śmiech nie jest dla nich wskazany - wynika z badań, o których informuje serwis "EurekAlert". 

Naukowcy: poczucie humoru dobre dla płuc
Naukowcy z Ohio State University zaobserwowali, że pacjenci z ciężkim i umiarkowanym POChP, mający poczucie humoru lepiej znoszą przewlekłą obturacyjną chorobę płuc - mają mniej objawów depresji i lęku, a ich jakość życia jest wyższa. Jednak głośny śmiech może utrudniać im oddychanie - przynajmniej na krótką metę.

Pacjenci, którzy oglądali 30-minutową komedię na video i śmiali się w jej czasie mieli większe trudności z wydychaniem powietrza niż grupa kontrolna oglądająca film o domowych naprawach - w którym nie było się z czego śmiać. Pozytywnym wnioskiem z badań jest to, że trenując poczucie humoru pacjentów można poprawić ich samopoczucie - byle tylko nie przesadzić...

Przewlekła obturacyjna choroba płuc prowadzi do postępującego pogorszenia sprawności oddechowej - szczególnie trudne jest wydychanie. 90 proc. chorych na POChP to palacze - choroba rozwija się u co piątego z nich. Pozostałe 10 proc. stanowią osoby, które były narażone na toksyczne pyły i gazy oraz bierni palacze.

Związany z przewlekłym stanem zapalnym nadmiar śluzu i zwężenie oskrzeli utrudniają oddychanie, ale początkowo POChP może nie dawać dolegliwości. Pierwszym objawem bywa zadyszka przy wchodzeniu po schodach, później tchu brakuje podczas zwykłych czynności. Ważne, by wszystkie palące osoby po 40. roku życia wykonywały co roku badanie spirometryczne.

Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum