Naukowcy o wadach płodu spowodowanych wirusem Zika

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2016 10:47

Naukowcy oszacowali ryzyko wystąpienia wad płodu spowodowanych wirusem Zika. Wyniki badań przedstawia najnowsze wydanie "Lanceu".

Ryzyko wystąpienia małogłowia u dziecka w przypadku zakażenia wirusem Zika w pierwszym trymestrze ciąży 1 proc. Fot. Fotolia

Małogłowie to wada wrodzona polegająca na niedorozwoju czaszki oraz mózgu. Podczas epidemii ziki w Brazylii liczba przypadków urodzeń dzieci z małogłowiem zwiększyła się. W ubiegłym roku urodziło się tam blisko 4 tys. dzieci z małogłowiem. Stąd podejrzenia naukowców, że to właśnie wirus może powodować wadę płodu - informuje Gazeta Wyborcza.

Niedawno WHO ogłosiło, że wirusa zika znaleziono w płynie owodniowym zakażonych kobiet oraz krwi, płynie mózgowo-rdzeniowym i pniu mózgu dzieci z tą wadą, a małogłowie jest jedną z wielu wad rozwojowych, które mogą dotknąć płód w przypadku zakażenia wirusem.

Najnowsze wydanie "The Lancet" publikuje dalsze dowody i przedstawia oszacowanie ryzyka.

Badania oparto na danych z okresu epidemii ziki w Polinezji w latach 2013-14. Na ich podstawie naukowcy szacują, że ryzyko wystąpienia małogłowia u dziecka w przypadku zakażenia wirusem Zika w pierwszym trymestrze ciąży wynosi około 1 do 100, czyli 1 proc. W Europie występowanie tej wady jest pięćdziesięciokrotnie rzadsze (ok. 2 na 10 tys. urodzeń).

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum