Naukowcy o ośmiu głównych objawach raka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2010 18:23

Brytyjscy naukowcy z Keele University sporządzili zestawienie objawów, mogących świadczyć o rozwijającym się nowotworze - informuje serwis "BBC News/Health".

Opierając się na wynikach 25 wcześniejszych badań, specjaliści skupili się na objawach, których obecność wskazuje na nowotwór z prawdopodobieństwem wyższym niż 1 do 20. Są to: obecność krwi w moczu lub stolcu, anemia, odkrztuszanie krwi, nieprawidłowa masa w piersi, trudności z przełykaniem, krwawienia po menopauzie oraz nieprawidłowe wyniki badań prostaty.

Eksperci przypominają także, że ryzyko występowania nowotworów rośnie z wiekiem – poniżej 55. roku życia tylko dwa z ośmiu objawów wskazują na nowotwór z prawdopodobieństwem sięgającym 1 do 20: to nieprawidłowe wyniki badania prostaty przez odbyt oraz wyczuwalny guzek w piersi.

Po 55. roku życia utrudnione przełykanie może wskazywać na raka przełyku, ale tylko w przypadku mężczyzn. Krew w moczu staje się szczególnie niepokojąca u obu płci po 60. roku życia.

Choć żaden z wymienionych objawów nie daje pewności rozpoznania, w razie jego wystąpienia pacjent powinien zostać poddany jak najszybciej szczegółowym badaniom w celu rozpoznania ewentualnego nowotworu we wczesnej fazie, gdy leczenie jest najskuteczniejsze.

Rzecznik Cancer Research UK przypomniał, że istnieje około 200 rodzajów nowotworów, toteż brak któregoś z ośmiu objawów nie świadczy, że żaden z nich nam nie zagraża. Dlatego każda niezwykła lub długo utrzymująca się zmiana w naszym organizmie powinna być sprawdzona przez lekarza.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum