Naukowcy: leki stosowane w terapii jaskry mogą powodować opadanie powiek

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2013 14:54

Stosowanie analogów prostaglandyn (PGAs), czyli popularnych leków przeciwjaskrowych, których zadaniem jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego i przeciwdziałanie głównej przyczynie powstawania choroby, nie jest pozbawione ryzyka.

Naukowcy: leki stosowane w terapii jaskry mogą powodować opadanie powiek

Od dawna wiadomo, że mogą one powodować m.in. niewyraźne widzenie, suchość oka i zmianę koloru tęczówki. Obecnie do listy skutków ubocznych powodowanych przez te specyfiki naukowcy z USA dołączyli opadanie górnej i dolnej powieki - problem nie tylko natury estetycznej, ale też zaburzający widzenie. Odkrycie opisano w czasopiśmie PLoS ONE - informuje serwis naukawpolsce.pap.pl

Badacze z Massachusetts Eye and Ear Infirmary przeprowadzili przekrojowe badanie pacjentów z jaskrą, polegające na ocenie anatomii ich oczu. Zakwalifikowali do niego 343 chorych: 186 kobiety i 157 mężczyzn. W analizie brali pod uwagę takie czynniki jak: wiek, rasę, wskaźnik masy ciała (BMI), ogólny stan zdrowia i jednoczesne zażywanie innych (poza PGAs) leków przeciwjaskrowych. Chcieli stwierdzić, czy opadanie powiek powodowane jest wyłącznie przyjmowaniem analogów prostaglandyn, czy może wpływa na nie inny z wymienionych czynników.

- Udało nam się z całą pewnością ustalić, że to PGAs przyczynia się do utraty okołooczodołowej tkanki tłuszczowej, co powoduje zwiotczenie skóry powiek i ich opadanie - mówi jeden z autorów badania dr Louis R. Pasquale z Massachusetts i Eye Ear Infirmary i profesor okulistyki w Harvard Medical School. - To odkrycie powinno przyczynić się do zmiany etykietowanie leków z grupy PGAs tak, aby w ich ulotkach pojawiły się poszerzone informacje o możliwych skutkach ubocznych, np. opadaniu powieki górnej, które pogłębia istniejące wcześniej problemy z polem widzenia - dodaje specjalista. 

Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum