Naukowcy już wiedzą: w przyszłym roku umrze 6 milionów palaczy!

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia   • 26 sierpnia 2009 18:44

Z raportu "Tobacco Atlas" Amerykańskiego Stowarzyszenia na rzecz Badań nad Rakiem oraz Światowej Fundacji ds. Walki z Chorobami Płuc wynika, że w przyszłym roku na skutek palenia tytoniu umrze 6 milionów osób.

Naukowcy już wiedzą: w przyszłym roku umrze 6 milionów palaczy!
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Palenie tytoniu jest tej chwili przyczyną co dziesiątego zgonu na całym świecie, a jeśli obecna tendencja się utrzyma - do 2020 roku liczba zgonów spowodowanych paleniem tytoniu wzrośnie do 7 mln rocznie, a do 2030 roku przekroczy 8 mln.

Jeśli nie zostaną powzięte skuteczne działania zniechęcające młodych ludzi do palenia, w XXI wieku tytoń zabije miliard ludzi - ostrzegają autorzy badań.

Według danych "Tobacco Atlas", od 33 do 50 proc. wszystkich palących umiera z powodu nałogu. Średnio palacz żyje krócej o 15 lat. Przyczyny śmierci wśród palaczy, to przede wszystkim rak (jedna trzecia wszystkich zgonów), choroby serca i odma płuc.

Na całym świecie pali miliard mężczyzn - 35 proc. wszystkich mężczyzn w krajach rozwiniętych i 50 proc. w krajach rozwijających się oraz 250 mln kobiet (odpowiednio 22 i 9 proc. wszystkich kobiet).

Z raportu wynika też, że w ciągu ostatnich 40 lat spadła liczba palaczy w bogatych krajach, takich jak USA, Wielka Brytania czy Japonia, a zwiększyła się w wielu krajach rozwijających się. W ich czołówce są Chiny, gdzie pali 60 proc. męskiej części populacji. Pali zatem 311 mln Chińczyków.

Autorzy "Tobacco Atlas" szacują, że skutki palenia tytoniu - koszty leczenia, zmniejszona wydajność palaczy, zanieczyszczenie środowiska - kosztują światową gospodarkę 500 mld USD rocznie i zmniejszają PKB jednego kraju nawet o 3,6 proc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum