PAP/Rynek Zdrowia | 19-11-2016 11:53

Nauczyciele będą uczyć śląską młodzież nt. HIV/AIDS

15 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych w województwie śląskim zdobędzie wiedzę w ramach projektu edukacyjnego "HIV/AIDS - jestem świadomy, nie ryzykuję!".

Wkrótce 150 nauczycieli będzie gotowych do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych dla nawet 15 tys. uczniów Fot. Archiwum

Projekt jest realizowany przez Polskie Towarzystwo Higieniczne Oddział Śląski we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach. Trwają szkolenia nauczycieli: podczas Światowego Dnia AIDS (1 grudnia) 150 spośród nich będzie gotowych do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych dla nawet 15 tys. uczniów - poinformowała Anna Kaczmarek z biura programu Pozytywnie Otwarci.

W ramach pierwszego etapu przedsięwzięcia w Katowicach, Częstochowie, Gliwicach, Bielsku-Białej i Rybniku zorganizowano szkolenia dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, które potrwają do 25 listopada. Zajęcia w szkołach odbędą się w okolicach 1 grudnia, tj. Światowego Dnia AIDS.

W drugim etapie zaplanowano konkurs na plakat pod hasłem: "HIV/AIDS - jestem świadomy, nie ryzykuję!". Zostaną przyznane trzy równorzędne nagrody główne oraz dwa wyróżnienia.

- Dzięki nowoczesnemu leczeniu zakażenie HIV jest obecnie chorobą przewlekłą. Przyjmując leki zgodnie z zaleceniami oraz dbając o swoje zdrowie, osoby zakażone HIV mogą żyć prawie tak samo długo, jak osoby niezakażone. Poważnym wyzwaniem, przed którym stają, jest stygmatyzacja, dlatego aspekt akcji mający na celu kształtowanie postawy tolerancji wobec osób zakażonych HIV i chorych na AIDS jest wyjątkowo cenny - wyjaśnia koordynator programu Pozytywnie Otwarci Paweł Mierzejewski.

Jak podają organizatorzy przedsięwzięcia, w 2016 r. liczba zarejestrowanych w Polsce zakażeń HIV przekroczyła 20 tys. Wzrost liczby zakażeń wykrywanych w grupie wiekowej 20-29 lat wskazuje, że młodzi ludzie za mało wiedzą o HIV i niezbyt często tę wiedzę stosują.

Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach Programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki HIV/AIDS.