Narodowy Test Słuchu: do września w 70. miastach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2014 15:53

Mieszkańców blisko 70 miast obejmie badanie słuchu prowadzone w ramach Narodowego Testu Słuchu. Jak podkreślają organizatorzy, Polacy coraz gorzej słyszą.

Kampania profilaktyki chorób słuchu, zainaugurowana w środę (9 lipca) w Poznaniu, organizowana jest po raz czwarty. Między 12 lipca a 28 września miejscowości całego kraju odwiedzi mobilne laboratorium, tzw. słuchobus, w którym eksperci będą przeprowadzać bezpłatne testy słuchu. Poinformują także w jaki sposób należy żyć i czego unikać, aby dobrze słyszeć przez całe życie. Jak podkreślają organizatorzy akcji, 13 mln osób w Polsce zagrożonych jest hałasem.

Organizatorzy kampanii chcą w tym roku szczególnie podkreślać wagę ochrony słuchu wśród osób starszych. Według niektórych badań, co druga osoba w wieku 70 lat ma niedosłuch. Związane z nim kłopoty z komunikacją wpływają m.in. na ryzyko występowania depresji. Tymczasem seniorzy unikają wizyty u protetyka słuchu.

- Nigdy nie jest za późno na testy oraz na noszenie aparatu słuchowego. Słuch nie psuje się z dnia na dzień; wada rośnie stopniowo. Często otoczenie: dzieci i wnuki, zamiast namówić seniora na wizytę u protetyka i założenie aparatu, akceptuje problem i ogranicza się do mówienia głośniej do dziadka lub babci - zaznaczyła Katarzyna Ostrowska, współorganizatorka akcji.

Do tej pory w ramach kampanii przebadano słuch ponad 30 tys. osób. Po ubiegłorocznej edycji Narodowego Testu Słuchu okazało się, że 37 proc. Polaków ma niedosłuch.

Według ekspertów, ubytek słuchu jest jedną z najczęściej występujących chorób zawodowych w Polsce. Na nadmierny hałas narzeka 70 proc. badanych Polaków. Dorosły człowiek powinien badać słuch przynajmniej raz w roku, tymczasem Polacy ignorują problemy z tym związane, jak długo się da.

Organizatorzy kampanii podkreślają, że negatywnymi efektami wad słuchu są m.in. mniejsza zdolność koncentracji, słabsze rozumienie mowy, trudności w porozumiewaniu z innymi, osłabienie pamięci, gorsze wyniki w pracy, rozdrażnienie i stres.

W tym roku słuchobus odwiedzi m.in. Warszawę, Rzeszów Łódź, Wrocław i Szczecin, ale także Pułtusk, Wągrowiec i Nidzicę.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum