
Projekt Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 ma na celu m.in. profilaktykę zachowań prozdrowotnych. Projekt, w którym zrezygnowano ze wsparcia prokreacji wywołał ostrą dyskusję w lutym.
- Jednym z elementów Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 jest katalog zadań z zakresu zapobiegania zachowaniom samobójczym
- W projekcie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 znalazło się pięć priorytetów dotyczących zdrowia społecznego
- Usunięcie z NPZ programu poprawy zdrowia prokreacyjnego wywołało w lutym szeroką dyskusję publiczną. Program wtedy przywrócono w projekcie
Założeniem projektu rozporządzenia, jak czytamy, jest "przewidziane jest podnoszenie świadomości na temat czynników determinujących zdrowie, kształtowanie środowisk (pracy, zamieszkania, wypoczynku) sprzyjających zdrowiu oraz dostarczanie narzędzi pozwalających dokonywać wyborów prozdrowotnych wydają się być konieczne by minimalizować negatywne trendy odbijające się w przeciążeniu systemu ochrony zdrowia".
Jednym z elementów Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 jest katalog zadań z zakresu zapobiegania zachowaniom samobójczym, który przygotowany został przez zespół roboczy Rady do spraw zdrowia publicznego.
Pięć priorytetów Narodowego Programu Zdrowia
To, jak wyjaśniono, kompleksowy katalog zadań odnoszących się nie tylko do profilaktyki samobójstw, ale także kryzysów psychicznych we wszystkich grupach wiekowych.
"Działania profilaktyczne i edukacyjne muszą być wspierane działaniami regulacyjnymi, których kierunek został określony w NPZ" - czytamy.
Dzięki temu - wskazano w projekcie - w kolejnych latach będzie możliwe przeprowadzenie możliwie szerokich analiz pozwalających na ocenę relacji nakładów do efektów bezpośrednich i populacyjnych.
Przypomnijmy, że w projekcie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 znalazło się pięć priorytetów dotyczących zdrowia społecznego. Są to poprawa sposobu żywienia, stanu odżywienia oraz aktywności fizycznej społeczeństwa, profilaktyka uzależnień; promocja zdrowia psychicznego; ograniczenie ryzyka zdrowotnego wynikającego z zagrożeń fizycznych, chemicznych i biologicznych w środowisku zewnętrznym, miejscu pracy, zamieszkania, rekreacji oraz nauki, a także promocja zdrowego i aktywnego starzenia się.
Przedstawiając w grudniu 2020 r. projekt Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 Ministerstwo Zdrowia zaznaczało, że zaproponowane zostały nowe zadania odpowiadające zdiagnozowanym potrzebom. Z projektu zniknął jeden z celów, który obowiązywał w poprzedniej wersji - poprawa zdrowia prokreacyjnego.
Program wsparcia prokreacji - będzie?
Usunięcie z Narodowego Programu Zdrowia leczenia niepłodności i poprawy zdrowia prokreacyjnego wywołało w lutym szeroką dyskusję publiczną. Resort zdrowia uznał, że program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego nie cieszył się zainteresowaniem Polek.
- Po konsultacjach Narodowego Programu Zdrowia zapadła decyzja o kontynuacji programu ochrony zdrowia prokreacyjnego - poinformował ostatecznie rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
- Wprowadzony zostanie monitoring efektów programu. Jednocześnie podjęliśmy decyzję, by równolegle prowadzona była diagnoza zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Dotychczas mężczyźni byli diagnozowali dopiero po diagnozie kobiety i wykluczeniu przeszkód po jej stronie - poinformował.
Specjaliści podkreślają, że jak wynika z danych GUS, mamy do czynienia ze znacznym spadkiem liczby urodzeń, który rozpoczął się już w 1992 roku. W 2019 roku wskaźnik dzietności wynosił tylko 1,4073. Jak szacują eksperci, by móc mówić o zastępowalności pokoleń, wskaźnik dzietności powinien wynosić średnio 2,1-2,15, czyli 10 kobiet powinno urodzić 21 dzieci.


CZYTAJ TAKŻE
POLECAMY
- 09:20 Leki na schizofrenię mogą chronić przed SARS-CoV-2?
- 09:00 Odkrycie polskich naukowców nowego podtypu chłoniaka pozwoli skuteczniej leczyć chorych
- 08:31 AstraZeneca bez kontraktu z UE na dostawy szczepionek w 2022 r.? "To prawdopodobne"
- 07:30 Nadużywamy antybiotyków i środków do dezynfekcji. To nie przekłada się na zdrowsze życie
- PT, 22:17 Rektor UWM: zarzuty wobec prof. Maksymowicza mają pozamerytoryczne źródło
- PT, 21:35 Radziwiłł: na Mazowszu rośnie liczba wolnych łóżek covidowych. Tendencja jest korzystna
- PT, 21:01 Wielka Brytania: komisja doradza rządowi - dla kobiet w ciąży szczepionki Pfizer lub Moderna
- PT, 20:30 Naukowcy o liniach komórkowych wykorzystywanych w szczepionkach przeciw COVID-19
- PT, 19:59 Prof. Gałecki: mamy coraz więcej pacjentów 50+ z zespołami otępiennymi. To skutek Covid-19
- PT, 19:28 Uzdrowisko Busko-Zdrój ma nowego prezesa
- PT, 19:06 Warszawa: ortopedzi z WUM wykonali nowatorskie wszczepienie podwójnej endoprotezy
- PT, 18:44 Belgijska gazeta o kolejnym możliwym efekcie ubocznym szczepionki AstraZeneca
- 1 Koronawirus w Polsce: 2 660 088 potwierdzonych zakażeń, zmarło 61 208 pacjentów
- 2 Sejm: gorąca dyskusja o dodatkach covidowych dla pracowników niemedycznych i nie tylko
- 3 Wirus przestał oszczędzać ciężarne. „Takich dramatów nie widzieliśmy nigdy wcześniej”
- 4 Episkopat ma wątpliwości czy katolicy mogą przyjmować te dwie szczepionki przeciw Covid-19
- 5 Sejm: są lekarze dostający trzy dodatki covidowe, a pracownicy niemedyczni - żadnego
- 6 Alicja Jarosińska będzie szefować szpitalem w Hrubieszowie na czas epidemii
- 7 Minister zdrowia: przedłużamy obostrzenia, nie pojedziemy na majówkę
- 8 Dworczyk o stanowisku Episkopatu ws. szczepionek: nie, ręce mi nie opadły
- 9 Handel fałszywymi certyfikatami szczepień i testów w kierunku Sars-CoV-2 kwitnie
- 10 Dworczyk: na horyzoncie jest już zupełne uwolnienie szczepień
- 11 Pfizer przyspiesza dostawy - dodatkowych 4 mln szczepionek dla Polski
- 12 Dworczyk: w drugiej połowie maja ruszą punkty szczepień w aptekach, pierwsze drive-thru już są
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych