Najzdrowsze narody świata to te, które stosują dietę śródziemnomorską

Autor: Forsal/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2019 14:21

Hiszpania, tuż za nią Włochy a na trzecim miejscu Islandia to trzy kraje, które znalazły się na podium w kategorii: najzdrowsi obywatele świata - wynika z najnowszej edycji Bloomberg Healthiest Country Index.

Najzdrowsze narody świata to te, które stosują dietę śródziemnomorską
W ocenie badaczy za pozytywne zmiany w zdrowiu odpowiada dieta śródziemnomorska, preferowana przez mieszkańców Hiszpanii i Włoch. Fot. archiwum

W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze: Japonia, Szwajcaria, Szwecja, Australia, Singapur, Norwegia i Izrael. Polska znalazła się na 40 miejscu na 169 państw, które wzięły udział w rankingu w 2019 r - pisze Forsal.

Także dane ONZ wskazują, że na poziomie Unii Europejskiej Hiszpania, jest liderem pod względem największej spodziewanej długości życia, która do 2040 r. ma wzrosnąć do prawie 86 lat.

Na obecny stan zdrowia Hiszpanów zgodnie z oceną Europejskiego Obserwatorium Systemów i Polityk Zdrowia wpływa w znacznej mierze polityka zdrowotna państwa, która na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej jest świadczona przez podmioty publiczne, wyspecjalizowanych lekarzy rodzinnych i pielęgniarki, zapewniających dzieciom, kobietom i seniorom zapobiegawcze usługi w zakresie zdrowia oraz stałą opiekę.

Obserwatorium odnotowuje także znaczny spadek zachorowań na układu krążenia i zgonów z powodu nowotworów. W ocenie badaczy za te pozytywne zmiany odpowiada dieta śródziemnomorska, preferowana przez mieszkańców Hiszpanii i Włoch. 

Więcej: forsal.pl

 

 

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum