Najstarszy szpital psychiatryczny w Polsce działa od 160 lat

Autor: Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia • • 08 października 2015 20:01

Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu (Kujawsko-Pomorskie) jest najstarszym, najdłużej działającym szpitalem psychiatrycznym w Polsce. Właśnie świętuje swoje 160. urodziny.

Najstarszy szpital psychiatryczny w Polsce działa od 160 lat
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szpital powstał w 1822 r.,w poklasztornym budynku. Wśród stu łóżek wyodrębniono 20 łóżek dla osób chorych psychicznie. To zalążek szpitala psychiatrycznego w Świeciu. W 1843 zatwierdzono projekt budowy lecznicy, a w 1847 r. przystąpiono do budowy, która trwała siedem lat.

Pierwszym polskim dyrektorem został Stanisław Dekowski, dopiero w okresie międzywojennym.  W przededniu wybuchu II wojny światowej w szpitalu pracowało ok. 10 lekarzy i przebywało 1600 pacjentów.

Po wojnie szpital wznowił działalność już w kilka tygodni po wyzwoleniu Świecia. Szybko został odbudowany, a liczba chorych systematycznie wzrastała. Na początku lat 70. oscylowała wokół liczby 2000. Tworzono również oddziały w oddalonych od Świecia miejscowościach: w Morsku, Górnej Grupie, Żurawiej Kępie. 

Pożar w Górnej Grupie skłonił do innego spojrzenia na funkcjonowanie szpitali psychiatrycznych w Polsce. Zlikwidowano oddziały zamiejscowe, postawiono nacisk na poprawę bezpieczeństwa przeciwpożarowego - budowę niezbędnych ewakuacyjnych klatek schodowych i zmniejszenie liczebności oddziałów.

Więcej: www.pomorska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze