Najstarszy szpital psychiatryczny w Polsce działa od 160 lat
Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu (Kujawsko-Pomorskie) jest najstarszym, najdłużej działającym szpitalem psychiatrycznym w Polsce. Właśnie świętuje swoje 160. urodziny.

Szpital powstał w 1822 r.,w poklasztornym budynku. Wśród stu łóżek wyodrębniono 20 łóżek dla osób chorych psychicznie. To zalążek szpitala psychiatrycznego w Świeciu. W 1843 zatwierdzono projekt budowy lecznicy, a w 1847 r. przystąpiono do budowy, która trwała siedem lat.
Pierwszym polskim dyrektorem został Stanisław Dekowski, dopiero w okresie międzywojennym. W przededniu wybuchu II wojny światowej w szpitalu pracowało ok. 10 lekarzy i przebywało 1600 pacjentów.
Po wojnie szpital wznowił działalność już w kilka tygodni po wyzwoleniu Świecia. Szybko został odbudowany, a liczba chorych systematycznie wzrastała. Na początku lat 70. oscylowała wokół liczby 2000. Tworzono również oddziały w oddalonych od Świecia miejscowościach: w Morsku, Górnej Grupie, Żurawiej Kępie.
Pożar w Górnej Grupie skłonił do innego spojrzenia na funkcjonowanie szpitali psychiatrycznych w Polsce. Zlikwidowano oddziały zamiejscowe, postawiono nacisk na poprawę bezpieczeństwa przeciwpożarowego - budowę niezbędnych ewakuacyjnych klatek schodowych i zmniejszenie liczebności oddziałów.
Więcej: www.pomorska.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)