Najnowsze formy terapii zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Rynek Zdrowia01 czerwca 2021 14:23

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem może prowadzić nawet do utraty wzroku. Ratunkiem są odpowiednie leki - w tym innowacyjny brolucizumab.

Najnowsze formy terapii zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem
Brolucizumab najskuteczniej wysusza siatkówkę, jego działanie hamuje nawroty płynu w obrębie plamki. Fot. Shutterstock
  • Zwyrodnienie plamki dotyka nie tylko osoby starsze - coraz częściej jest to problem również wśród młodszej części populacji
  • Programem leczenia zwyrodnienia plamki objętych jest 50 tys. polskich pacjentów
  • Brolucizumab to nowa nadzieja pacjentów, która poza skutecznym leczeniem umożliwia także zmniejszenie częstotliwości przyjmowania leku

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem to problem, z którym coraz częściej borykają się nie tylko osoby starsze. W przypadku braku leczenia prowadzi do całkowitej utraty wzroku. W Polsce programem leczenia tej choroby objętych jest 50 tys. pacjentów. Do gamy tzw. leków anty-VGF być może już wkrótce dołączy brolucizumab - dzisiaj dostępny wyłącznie w sektorze prywatnym. O tym, co wyróżnia ten innowacyjny lek, opowiedział prof. Robert Rejdak, okulista, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej Katedry Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Podstępna choroba, którą udaje się okiełznać

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem jest chorobą wieku starczego, podeszłego - chociaż należy podkreślić, że ludzie chorują coraz wcześniej. Pierwsze symptomy pojawiają się w piątej, szóstej dekadzie życia. Jak sama nazwa wskazuje, przebieg choroby jest związany z wiekiem, ze starzeniem się. Postać wysiękowa jest to postać niebezpieczna, która jeszcze niedawno, bo zaledwie dekadę czy dwie dekady temu była nieuleczalna i stanowiła pierwszą przyczynę ślepoty w krajach rozwiniętych: państwach Europy Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych.

Samo pojęcie neowaskularyzacji oznacza tworzenie nieprawidłowych naczyń, które łatwo pękają i powodują przesięk płynu, który zbiera się podsiatkówkowo lub śródsiatkówkowo. Istnieje także postać zejściowa choroby, w której po pęknięciu naczyń dochodzi do wynaczynienia krwi i pacjent nagle przestaje widzieć. Jednak odpowiednie leki umożliwiają nie tylko leczenie, ale i zapobieganie zaawansowanym stanom, takim jak krwawienia.

– Dzięki rewolucji w farmakoterapii i wprowadzeniu preparatów anty-VGF w tej chwili możemy skutecznie leczyć tę chorobę, ponieważ te preparaty hamują niejako kaskadę zmian na poziomie komórki, na poziomie siatkówki i naczyniówki, które wywołują tę chorobę – tłumaczy prof. Rejdak.

Polski program lekowy

W Polsce opracowany został program lekowy, który bardzo skutecznie poprawił leczenie pacjentów ze zwyrodnieniem plamki. W programie bierze lub brało udział około 50 tys. osób i właśnie dzięki niemu udało się uchronić tych pacjentów przed ślepotą, co, jak podkreśla prof. Rejdak jest niezwykle ważne zarówno dla komfortu pacjentów, jak i dla systemu, ponieważ zapobiega inwalidztwu.

– Często te osoby są jeszcze zdrowe i aktywne zawodowo, natomiast w wyniku nieleczonej choroby wypadają z rynku pracy, nagle całkowicie przestają być samodzielne, wymagają pomocy bliskich czy opieki, nie mogą się same poruszać. Uratowanie tych pacjentów przed ślepotą jest wielką poprawą ich jakości życia, ale i ulga dla systemu, ponieważ mogą oni pozostać aktywni zawodowo – wyjaśnia specjalista.

Pacjentów przed utratą wzroku ratują odpowiednie substancje lecznicze. Najczęściej stosowane w leczeniu zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem są klasyczne leki, takie jak bewacizumab, aflibercept i ranibizumab. Jednak teraz mamy do czynienia z przełomem w tej dziedzinie medycyny.

Brolucizumab – innowacyjny i skuteczny

Najnowszym lekiem opracowanym pod kątem leczenia zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem jest brolucizumab, który niedawno wszedł na rynek. Zaletą tego leku jest to, że może być rzadziej stosowany.

– Brolucizumab ma tę cechę, że najskuteczniej wysusza siatkówkę, czyli jego działanie hamuje nawroty płynu w obrębie plamki. Pacjenci leczeni brolucizumabem mają szansę przychodzić rzadziej do szpitala, rzadziej wymagają podawania leku – wyjaśnia prof. Rejdak.

Lek podawany jest tradycyjnie, w formie iniekcji, ale tym, co wyróżnia brocilizumab, są odstępy między kolejnymi zastrzykami. – Standardową terapią schorzeń plamki są iniekcje do ciała szklistego. W przypadku tego leku można liczyć na podawanie rzadsze niż w stosunku do terapii, które teraz obowiązują. U dużej części pacjentów można go stosować co trzy miesiące – wskazuje specjalista i zaznacza, że w przypadku leczenia standardowymi lekami iniekcje podawane są co miesiąc lub co dwa miesiące. Kwalifikacja do leczenia brolucizumabem nie różni się od kwalifikacji do podawania innych leków z grupy anty-VGF.

Miejsce brolucizumabu w programie lekowym

- Brolucizumab na pewno byłby cennym wzbogaceniem programu lekowego, bo daje lekarzom więcej możliwości. Wśród pacjentów na pewno znaleźliby się kandydaci do takiego leczenia - mówi prof. Robert Rejdak.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum