Najkrótsze kolejki w Niemczech, najlepiej o prawa pacjenta dbają Duńczycy

Autor: Dziennik, SA/Rynek Zdrowia • • 29 września 2009 12:59

Doroczny ranking Euro Health Consumer Index 2009 pokazuje, że najlepszy dostęp do dobrych leków jest w Holandii, najkrótsze kolejki do leczenia w Niemczech, a o prawa pacjenta najlepiej dbają Duńczycy.

Najkrótsze kolejki w Niemczech, najlepiej o prawa pacjenta dbają Duńczycy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Doroczny ranking opracował specjalizujący się w kwestiach opieki zdrowotnej i praw pacjentów brukselski ośrodek analityczny Health Consumer Powerhouse, który od 2005 roku układa index. Szef tego ośrodka - Johan Hjertqvist twierdzi, że potrzeba prześwietlenia systemów zdrowia wynika z rosnącej mobilności Europejczyków, którzy przekraczając granicę swojego kraju mają większą świadomość warunków, w których będą się leczyć – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Z rankingu wynika, że warto się leczyć w  Holandii, która ma wyjątkowo sprawny system opieki zdrowotnej, o czym portal rynekzdrowia.pl pisze szerzej w tekście „Holandia ma najlepszy w Europie system opieki nad pacjentem”.

W Danii, która zajęła drugie miejsce, oprócz dobrego systemu ubezpieczeń, liczy się bardzo przestrzeganie praw pacjenta. Jest to jedyny kraj w Europie, gdzie funkcjonuje specjalny system oceniania szpitali. 

Wyraźnie jednak wynika z raportu, że cały system zdrowotny w Europie ma problem z kolejkami do zabiegów i porad specjalistycznych. Jednym z niewielu krajów, w których kolejki nie stanowią problemu, są Niemcy. Chorzy mają tam nieograniczony dostęp do lekarzy. Autorzy raportu sugerują, że jest to efekt niemieckiego czasu pracy. Niemieccy lekarze mają najdłuższy czas pracy i wykonują najwięcej zabiegów rocznie.

Pod względem dostępności do leczenia specjalistycznego dobrze wypadła także Albania, w której do lekarza prawie w ogóle się nie czeka. Według albańskiego ministerstwa zdrowia to skutek tego, że Albańczycy rzadko chorują.

Polski wynik nie jest zbyt zadowalający. Dobrze oceniono jedynie przestrzeganie praw pacjentów oraz niektóre aspekty funkcjonowania publicznej służby zdrowia, takie jak okresowe szczepienia dzieci oraz usługi stomatologiczne, na które przysługuje refundacja.

Pomimo słabej oceny ogólnej, Polska na tle innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie sytuacja się pogarsza, wypada nieźle.

Jak podkreślił dr Arne Bjoernberg, odpowiedzialny za przygotowanie rankingu Euro Health Consumer Index, Polska, choć wolno, to pnie się w górę, ale powinna rozwiązać problem zarządzania w służbie zdrowia oraz niskich płac lekarzy pracujących w szpitalach. Prowadzi to bowiem do powstawania dużej liczby prywatnych praktyk i skutkuje niską wydajnością oraz niskim poziomem kapitału ludzkiego w publicznej służbie zdrowia.

W tegorocznym rankingu Polska wyprzedziła m.in. Litwę, Słowację i Maltę. Poza nimi gorsze od Polski są: Albania, Rumunia, Bułgaria i Łotwa.

Warto tu dodać, że doroczny ranking uwzględnia sześć obszarów - prawa pacjenta i dostęp do informacji, czas oczekiwania na zabiegi, wyniki leczenia, zakres usług świadczonych przez system opieki zdrowotnej, dostęp do leków oraz stopień zinformatyzowania służby zdrowia (e-health).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum