Nagroda WHO dla Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2009 17:45

Krajowe Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy, działające w ramach Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, zostało uhonorowane doroczną nagrodą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) za badania w zakresie promocji zdrowia na rok 2009.

Nagrodę w wysokości 20 tys. dolarów ufundował Kuwejt. Zostanie ona uroczyście wręczona w czasie obrad 62. sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia, które odbędzie się 21 maja w Pałacu Narodów w Genewie.

Jak poinformowała kierownik Centrum dr Elżbieta Korzeniowska, o przyznaniu nagrody zdecydowała Rada Wykonawcza WHO. - Jest to nagroda za wybitne osiągnięcia badawcze w dziedzinie promocji zdrowia. Do tej nagrody każde z państw członkowskich WHO mogło nominować tylko jednego kandydata - powiedziała Korzeniowska.

Jury podkreśliło, że Centrum jest jedyną instytucją badawczą i wdrożeniową, która od początku lat 90. ub. stulecia w sposób kompleksowy i systematyczny bada i analizuje stan oraz uwarunkowania promocji zdrowia populacji pracujących w Polsce. Równocześnie uczestniczy ono w licznych międzynarodowych projektach badawczych i aplikacyjnych w tym zakresie.

Krajowe Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy istnieje od 1996 roku. Nie koncentruje się tylko na pracach badawczych. Inicjuje i koordynuje także m.in. działania tzw. Ogólnopolskiej Sieci Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy. - To jest sieciowa struktura funkcjonująca na terenie całego kraju głównie na bazie Wojewódzkich Ośrodków Medycyny Pracy, która ma na celu wspierania pracodawców w projektach dotyczących promocji zdrowia pracowników - wyjaśniła Korzeniowska.

Centrum prowadzi m.in. badania świadomości społecznej, zachowań i stylów życia związanych ze zdrowiem różnych grup społeczeństwa, w tym analizy społecznych nierówności w zdrowiu.

- Staramy się ustalić co ludzie myślą o zdrowiu, jak to swoje zdrowie traktują, jak wobec niego postępują. Czyli prowadzimy analizy świadomości zdrowotnej, sposobu myślenia o zdrowiu, przekonań na ten temat - dodała szefowa Centrum.

Prowadzi ono także systematyczny monitoring stanu realizacji działań prozdrowotnych w zakładach pracy w skali kraju oraz zmian zachodzących w tym zakresie.

- Analizujemy jak pracodawcy podchodzą do sprawy zdrowia swoich pracowników i jakie działania w tym zakresie podejmują. Zajmujemy się także tworzeniem metodologii i uczymy pracodawców, lekarzy medycyny pracy i innych organizacji, zasad organizowania programów czy też wskazywania obszarów, w których można wspierać pracodawców i współpracować w tym zakresie - zaznaczyła kierownik nagrodzonego Centrum.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum