Nadarzyn: 27 osób zakażonych koronawirusem w domu seniora. Wójt prosi o wsparcie wojewodę i MZ

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2020 14:27

Wójt Gminy Nadarzyn Dariusz Zwoliński zaapelował do wojewody i ministra zdrowia aby objęli opieką pensjonariuszy Domu Aktywnego Seniora w Ruścu, gdzie stwierdzono 27 przypadków zakażeń koronawirusem. "Gmina robi w tej kwestii co może, w ramach posiadanych uprawnień i kompetencji" - napisał wójt w poniedziałek 13 kwietnia (godz.18.00) na FB.

Wójt poprosił o pomoc wojewodę i MZ Fot. Shutterstock

Wójt gminy Nadarzyn przekazał, że informację o zakażeniu koronawirusem 27 pensjonariuszy prywatnego Domu Aktywnego Seniora "Biały Bez" w Ruścu, otrzymał 9 kwietnia (czwartek). Skontaktował się wówczas z dyrektor ośrodka i dowiedział się, że ta wykonała na swój koszt testy wszystkim osobom. Po otrzymaniu wyników, właściwe służb zdecydowały, że część osób będzie hospitalizowana, a część pozostanie izolowana w ośrodku.

10 kwietnia (piątek) rano został w Urzędzie Gminy zwołany zespół kryzysowy. "W pierwszej kolejności prześledziliśmy ewentualne ścieżki epidemiologiczne na terenie naszej Gminy. Skontaktowaliśmy się z osobami, które mogły mieć kontakt ze źródłem zakażenia. Poinformowaliśmy odbiorcę śmieci komunalnych i firmę asenizacyjną o zagrożeniu i konieczności zachowania daleko idącej ostrożności. Dostarczyliśmy do Domu Seniora niezbędne artykuły, o które byliśmy proszeni. Ustaliśmy sposób kontaktu i zakres ewentualnej dalszej pomocy. Skontaktowaliśmy się i ustaliliśmy zakres współpracy z Sanepidem w Pruszkowie" - napisał wójt Zwoliński.

W dalszym wpisie samorządowiec dodał, że "11 kwietnia Sanepid w Pruszkowie opublikował na swojej stronie oświadczenie w sprawie zachorowań w Domu Aktywnego Seniora "Biały Bez" w Ruścu. W notatce tej znalazło się zdanie: "Dom Aktywnego Seniora pozostaje pod opieką Gminy Nadarzyn i Ośrodka Pomocy Społecznej ze wsparciem policji".

Z taką oceną sytuacji wójt się nie zgadza. Jak wyjaśnia w mediach społecznościowych: "Gmina Nadarzyn będzie udzielała każdej możliwej pomocy i wsparcia wszystkim osobom znajdującym się na jej terenie dotkniętym chorobą COVID-19 lub znajdującym się z tego powodu w kwarantannie, czy izolacji. Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę, iż Gmina Nadarzyn nie posiada żadnych możliwości, aby w sposób specjalistyczny nieść pomoc medyczną osobom zarażonym".

"Po pierwsze, podlegli Wójtowi urzędnicy i służby nie są personelem medycznym (np.: straż gminna, opieka socjalna). Po drugie, nie posiadają sprzętu ochrony osobistej, który umożliwia niesienie profesjonalnej pomocy chorym (kombinezony, maseczki z filtrem itp.). Pomimo starań nie udało nam się takiego sprzętu otrzymać od instytucji państwowych, do których się zwracaliśmy, ani zakupić go na rynku. Po trzecie, nie otrzymaliśmy również żadnych konkretnych procedur i instrukcji postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia pensjonariuszy domów opieki społecznej" - wymienia wójt.

Włodarz gminy zaapelował do właściwych instytucji, zwłaszcza wojewody i ministra zdrowia mających odpowiednie kompetencje wobec służby medycznej, aby objęły pensjonariuszy Domu Aktywnego Seniora w Ruścu właściwą opieką medyczno-opiekuńczą.

"Ze swojej strony robimy i będziemy dalej robić co możemy w ramach posiadanych uprawnień i możliwości" - podkreśla wójt.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum