Nadal przegrywamy z rakiem trzustki

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 17 września 2009 11:08

Rak trzustki zabija coraz częściej. Ostatnio jego ofiarą padł hollywoodzki aktor Patrick Swayze.

Nadal przegrywamy z rakiem trzustki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według światowych badań ludzie coraz częściej chorują na tę przypadłość. Każdego roku chorobę diagnozuje się u 7300 osób. Jedynie trzy procent pacjentów żyje z nią dłużej niż pięć lat, a 20 proc. nie udaje się przeżyć dłużej niż rok - podaje w oparciu o brytyjskie dane dziennik Polska.

Ze statystyk przeprowadzanych w Wielkiej Brytanii wynika, że rak trzustki jest jednym z najczęściej wykrywanych tam nowotworów. W medycznych zestawieniach zajmuje dziesiątą pozycję, zaraz po nowotworze skóry. Najczęściej dotyka osoby starsze. 63 proc. wykrywanych dotychczas przypadków tej choroby dotyczy ludzi powyżej 70. roku życia.

Częściej na raka trzustki zapadają mężczyźni niż kobiety. Wiadomo na pewno, że czynnikiem, który wpływa na rozwój choroby i uprawdopodabnia jej wystąpienie, jest palenie papierosów. Naukowcy podejrzewają, że raka trzustki powodują nitrozaminy - rakotwórcze substancje chemiczne znajdujące się w dymie tytoniowym.

Nie bez znaczenia jest również styl życia. Nadmierne spożycie alkoholu, do tego zła dieta oparta głównie na fast foodach, brak ruchu i nadwaga to elementy, które w sposób znaczący podnoszą ryzyko zachorowania. Zaledwie jeden na dziesięć przypadków raka trzustki spowodowany jest obciążeniami genetycznymi.

Rak trzustki objawia się między innymi żółtaczką, ogromnym bólem jamy brzusznej lub pleców, spadkiem masy ciała oraz utratą apetytu. Rzadszy typ tego nowotworu, tak zwany wewnątrzwydzielniczy rak trzustki, może objawiać się np. nienaturalnie wysokim poziomem niektórych hormonów.

Po stwierdzeniu tej choroby lekarze zazwyczaj wysyłają pacjentów na zabieg chirurgiczny. Jednak tylko 15-20 proc. przypadków raka trzustki kwalifikuje się do operacji. W pozostałych przypadkach nowotwór jest wykryty zbyt późno.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum