Naczynia wyhodowane z własnych tkanek pacjenta

Autor: tvn24.pl/Rynek Zdrowia • • 05 lipca 2011 14:07

Dzięki współpracy specjalistów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach z amerykańską firmą bioinżynieryjną, polskim pacjentom wszczepiane są żyły wyhodowane z ich tkanek. Nowe naczynia wszczepiono już trzem osobom w Polsce, a także grupie pacjentów z Argentyny.

Naczynia wyhodowane z własnych tkanek pacjenta

Tkanki pobierane są w Polsce od ludzi, których naczynia krwionośne zostały nadwyrężone ciągłym nakłuwaniem, a następnie wysyłane do USA.

Dzieje się tak na przykład w przypadku osób poddawanych częstym dializom. Ich żyły są już mocno zużyte. Zamiast wszczepiania syntetycznych naczyń, hoduje się naczynia pacjenta. Wpierw pobiera się malutkie fragmenty skóry i żyłki. Potem, już w kalifornijskim laboratorium, namnaża się komórki, z których powstaje nowe naczynie.

- Pobierany jest fragment skóry, bardzo malutki, wielkości połowy znaczka pocztowego i mały fragment żyłki. W specjalnym płynie konserwującym przesyła się to do Kalifornii - opowiada w TV24 prof. Lech Cierpka z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W przyszłości naukowcy chcą wykorzystywać hodowane naczynia przy operacjach wszczepiania by-passów. Chcą też, by możliwe były transplantacje naczyń wytworzonych z komórek innych dawców.

Więcej: www.tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum