Naczelnik TOPR: wakacje w Tatrach pod względem wypadków podobne jak w ubiegłym roku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 września 2020 20:39

Minione wakacje w Tatrach, mimo pandemii, pod względem wypadków były podobne do ubiegłorocznych. Ratowników wzywano na pomoc w górach 215 razy. To o 20 proc. mniej niż w ubiegłoroczne wakacje, ale wtedy wydarzyła się tragiczna burza na Giewoncie - ocenił naczelnik TOPR Jan Krzysztof.

Naczelnik TOPR: wakacje w Tatrach pod względem wypadków podobne jak w ubiegłym roku
Ratowników TOPR wzywano na pomoc w górach 215 razy. Fot. Jarosław Pocztarski/Flickr (CC BY 2.0)

- Wakacje pod względem wypadków były bardzo podobne do tego, co wydarzyło się w poprzednim roku. Oczywiście jeżeli pominiemy wypadek masowy na Giewoncie. Dla porównania w ubiegłym roku w lipcu i w sierpniu przeprowadziliśmy 255 działań. W tym roku 215 czyli około 20 proc. mniej - poinformował Jan Krzysztof.

Naczelnik przypomniał, że w ubiegłym roku w Tatrach podczas wakacji zginęło sześć osób, w tym cztery wskutek rażenia piorunem na Giewoncie. W tym roku w górach doszło do czterech zgonów: trzy nastąpiły po upadku z wysokości, a kolejny tragiczny wypadek wydarzył się poza Tatrami, ale interweniowali ratownicy TOPR.

Szef TOPR ocenił, że pandemia nie miała większego wpływu na ruch turystyczny w Tatrach, choć jeszcze nie ma dokładnych danych o frekwencji turystycznej.

U osób poszkodowanych w Tatrach dominowały drobne kontuzje. Dochodziło głównie do urazów nóg wskutek potknięć lub upadków.

- Upadki z wysokości wiążą się z bardzo poważnymi obrażeniami. Takich wypadków z ciężkimi skutkami mieliśmy dosyć dużo. Były to głównie obrażenia wielonarządowe, bardzo poważne. Niejednokrotnie wiązało się to z długimi pobytami w szpitalach - powiedział naczelnik TOPR.

PAP - Szymon Bafia

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum