Naczelna Rada Lekarska: finansowanie stomatologii o 12 proc. w dół

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2010 10:08

Na leczenie zębów Polacy wydają rocznie blisko 6 mld złotych.

Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach na przełomie stycznia i lutego przebadało 1000 pacjentów. Okazało się, że 80 proc. leczy się w mieszanym, publiczno-prywatnym systemie. Przeciętna wizyta u dentysty to wydatek rzędu 150-200 zł. Bardziej skomplikowane leczenie oznacza jednak dużo wyższe wydatki. Firma konsultingowa Deloitte policzyła, że w 2008 r. dwie trzecie z kwoty 6 mld Polacy zapłacili z własnej kieszeni, resztę dopłacił Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pacjenci na leczenie zębów zaciągają kredyty, stąd coraz więcej gabinetów zawiera stałe umowy z bankami: można wziąć w nich kredyt na leczenie zębów. Oprocentowanie wynosi ok. 1 proc. miesięcznie.

– Wydatki pacjentów na prywatne leczenie zębów będą coraz wyższe. NFZ coraz bardziej ogranicza wydatki na stomatologię, a to sprawia, że kolejki rosną. Rośnie też odpłatność pacjentów, nawet w tych gabinetach, które mają umowy z Funduszem – mówi Andrzej Cisło, odpowiedzialny za stomatologię w Naczelnej Radzie Lekarskiej.

A wszystko dlatego, że od br. do leczenia stomatologicznego pacjent nie może już dopłacić części ceny: albo jest ono w całości refundowane przez NFZ, albo całkowicie finansowane przez pacjenta. Z wyliczeń NRL wynika ponadto, że nakłady publiczne na stomatologię są w tym roku o 12 procent niższe niż w roku 2009.

Zdaniem Andrzeja Cisło istnieje też coraz większe niebezpieczeństwo podziału sektorów leczenia na publiczny i prywatny, z różnymi metodami leczenia i poziomem finansowania.

Więcej na: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum