PAP | 19-03-2021 09:25

Na świat przyszło pierwsze dziecko z przeciwciałami SARS-CoV-2

Matka, zaszczepiona w czasie ciąży szczepionką przeciw Covid-19, urodziła dziecko mające dodatni wynik na przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2. To pierwsze takie dziecko w Stanach Zjednoczonych.

Szczepienia kobiet w ciąży przeciwko Covid-19 mogą chronić ich nienarodzone dzieci; FOTO: PTWP

  • Kobieta zaszczepiona przeciw Covid-19, będąc w ciąży, przekazała przeciwciała swojemu nienarodzonemu dziecku
  • Okazuje się, że już zaszczepienie matki jedną dawką szczepionki SARS-CoV-2 może chronić dzieci w ich łonie
  • Badania w tym kierunku prowadzi firma Pfizer. Podobne plany ma Johnson & Johnson

Pracująca w służbie zdrowia kobieta, kiedy była w 36 tygodniu ciąży, otrzymała pierwszą szczepionkę Moderna przeciwko Covid-19. Trzy tygodnie później, przed przyjęciem drugiej dawki, urodziła zdrową córeczkę, u której wynik testu na obecność przeciwciał Covid-19 był dodatni.

Przypadek ten opisuje magazyn medyczny "Health". Autorzy artykułu podkreślają, że jest to istotne, ponieważ sugeruje, że kiedy kobieta w ciąży otrzyma szczepionkę, może przekazać swoje ochronne przeciwciała noworodkowi. 

Szczepionki mogą chronić dzieci w łonie matki

O odkrytym przypadku poinformowali naukowcy z uczelni Florida Atlantic University dr Paul Gilbert i dr Chad Rudnick. Przeciwciała wykryto po analizie krwi z pępowiny natychmiast po urodzeniu dziewczynki, a jeszcze wcześniej w łożysku przed jej narodzinami. Jest ona pierwszym dzieckiem w USA urodzonym z przeciwciałami koronawirusa.

- Wykazaliśmy, że przeciwciała SARS-CoV-2 są wykrywalne w próbce krwi pępowinowej noworodka już po podaniu pojedynczej dawki szczepionki Moderna Covid-19 (...) W związku z tym szczepienie matki stwarza możliwość ochrony i zmniejszenia ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 - zaznaczali autorzy badania.

Jak dodaje "Health", kobiety w ciąży nie były dotychczas objęte badaniami klinicznymi dotyczącymi jakichkolwiek szczepionek Covid-19, w tym produkcji firm Pfizer, Moderna i Johnson & Johnson. Dlatego nie ma jeszcze jasnego obrazu co do ich bezpieczeństwa i skuteczności. Potrzebne są dalsze analizy.

Sytuacja jest jednak dynamiczna. W minionym miesiącu firma Pfizer zdecydowała się rozpocząć badania na dużą skalę na kobietach w ciąży. Mają się one zakończyć na początku 2023 roku. Także firma Johnson & Johnson zgłosiła, że ma podobne plany.