Na schizofrenię może chorować nawet 200 tys. Polaków. Z czym mamy problem?

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia02 czerwca 2021 19:18

Ważne jest, aby pacjenci ze schizofrenią mieli szybki dostęp m.in. do stałej opieki, którą zapewniają Centra Zdrowia Psychicznego - wskazują eksperci.

Na schizofrenię może chorować nawet 200 tys. Polaków. Z czym mamy problem?
Z tym problemem może się w Polsce mierzyć nawet 200 tys. osób Fot. Archiwum
  • Wczesne rozpoczęcie terapii jest szansą na wstrzymanie wystąpienia procesów neurodegeneracyjnych u pacjenta - mówili eksperci
  • Czekamy obecnie na decyzję refundacyjną dotyczącą preparatu kariprazyna, który ma potwierdzoną badaniami klinicznymi skuteczność w przypadku leczenia przetrwałych i utrwalonych objawów negatywnych schizofrenii - mówił prof. Gałecki
  • Ważne jest, aby pacjent od początku leczenia otrzymał nowoczesne leki - dodał

Aby zapewnić pacjentom dostęp do optymalnego leczenia, konieczne jest umożliwienie im dostępu do nowoczesnej, bezpłatnej farmakoterapii, wspartej psychoterapią. Ważny jest także szybki dostęp do stałej opieki, co zapewniają Centra Zdrowia Psychicznego - podkreślali eksperci podczas posiedzenia Sejmowej Podkomisji Stałej ds. Zdrowia Psychicznego.

Ilu Polaków ma ten problem?

Schizofrenia to jedna z najcięższych chorób przewlekłych w obszarze zdrowia psychicznego. Według danych NFZ, liczba pacjentów z rozpoznaną schizofrenią korzystających w ciągu ostatnich lat ze świadczeń medycznych w Polsce wyniosła ok. 150-160 tys. osób, szacuje się jednak, że liczba chorych może sięgać nawet 200 tys.

Schizofrenia jest chorobą przewlekłą, nazywaną chorobą ludzi młodych, ponieważ pierwsze zachorowania u mężczyzn obserwuje się w wieku ok. 20 roku życia, a w kobiet około 30 roku życia.

Jest to także choroba neurorozwojowa, czyli predyspozycja do zachorowania kształtuje się w życiu płodowym i na wczesnych etapach życia. Z uwagi na występujące w chorobie objawy pozytywne: urojenia oraz negatywne takie jak apatia i wycofanie społeczne, osoby doświadczające schizofrenii mogą być postrzegane społecznie jako niekontrolujące swojego zachowania i nieprzewidywalne.

Diagnoza i leczenie

- W Polsce pacjenci chorujący na schizofrenią mogą korzystać ze świadczeń gwarantowanych, które są określone w koszyku świadczeń, w tym z szerokiego dostępu do refundowanego leczenia farmakologicznego - mówił podczas posiedzenia minister Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

- Pacjentom oferowany jest także dostęp do psychoterapii indywidualnej, grupowej, rodzinnej, czy treningu umiejętności społecznych. Terapia ta terapia ma pozwolić zrozumieć pacjentowi jego chorobę i poprawić zdolność pacjenta do podejmowania aktywności zawodowej, utrzymywania relacji międzyludzkich - dodał.

W opinii ekspertów w skutecznym leczeniu schizofrenii ważne jest szybkie postawienie trafnej diagnozy, już w momencie pojawienia się pierwszych objawów klinicznych. Wczesne rozpoczęcie terapii jest szansą na wstrzymanie wystąpienia procesów neurodegeneracyjnych u pacjenta.

- Ważne jest, aby pacjent od początku leczenia otrzymał nowoczesne leki i najlepiej, żeby te leki mógł przyjmować w sposób stabilny, w czym pomagają leki długodziałające. Dostępne są w Polsce wszystkie preparaty, zarówno doustne jak i w postaci iniekcji długodziałających, które stosuje się także w innych krajach UE, USA czy w Kanadzie - wyjaśnił prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.

- Leki te są preparatami w pełni refundowanymi, jest to nowoczesna farmakoterapia, która przy braku refundacji jest nieosiągalna dla dużej grupy pacjentów. Czekamy obecnie na decyzję refundacyjną dotyczącą preparatu kariprazyna, który ma potwierdzoną badaniami klinicznymi skuteczność w przypadku leczenia przetrwałych i utrwalonych objawów negatywnych schizofrenii - mówił.

Pandemia nie pomogła

Eksperci wskazywali także na związek między pandemią a zdrowiem psychicznym, podczas której zaobserwowano wzrost liczby osób korzystających z pomocy psychologiczno-psychiatrycznej. Pandemia uwidoczniła także jak ważne jest zdrowie psychiczne, jego profilaktyka, szybka wykrywalność chorób oraz szybkie włączenie odpowiedniego leczenia.

- Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie psychiczne Polaków, prowadzi działania na rzecz destygmatyzacji pacjentów chorujących psychicznie oraz poprawy dostępu do leczenia - zaznaczył prof. Jerzy Samochowiec, prezes PTP.

- Stereotypowe myślenie o schizofrenii przyzwyczaiło nas do postrzegania chorego psychicznie jako osoby pobudzonej, a to właśnie choroba z objawami negatywnymi jest często mylona z ciężką depresją, pacjenci unikają relacji społecznych, nie pracują, nie podejmują działań, wpadają w kryzys bezdomności, jest to rezydualna postać schizofrenii, która wymaga stałej farmakoterapii oraz psychoterapii - podkreślił.

Towarzystwo naukowe w ostatnim czasie opublikowało stanowisko grupy roboczej dot. stosowania metod niefarmakologicznych w leczeniu objawów negatywnych schizofrenii, które zawiera rekomendacje postępowania. Eksperci akcentowali, że psychoterapia w leczeniu schizofrenii jest integralną częścią wsparcia osoby, która doświadcza choroby.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum