Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 21-03-2009 16:14

Na internie w Gorzowie wyleczą bezdech senny

Na zmodernizowanej internie Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie zostanie uruchomiona pracownia leczenia bezdechu sennego. Lecznica chce uruchomić centrum chorób metabolicznych.

Oddział internistyczny pod kierunkiem ordynator Zofii Zadrożnej specjalizuje się coraz bardziej. Zakontraktował leczenie na poziomie klinicznym w zakresie gastroenterologii, endokrynologii i nadciśnienia tętniczego. Obecnie dochodzi całkiem nowa specjalność - leczenie bezdechu sennego, który dotyka 4 proc. mężczyzn i 2 proc. kobiet.

Pacjent jest kwalifikowany do całodobowego pomiaru bezdechu sennego, przy czym monitoring obejmuje również 24-godzinne pomiary EG i EKG. Pracownia monitorowania bezdechu mieści się w wyizolowanym pomieszczeniu. Chory ma własną łazienkę, przystosowaną również dla osób otyłych. Lekarz obserwuje go zza szyby w sąsiednim pokoju.

Szpital zmierza też w kierunku utworzenia centrum chorób metabolicznych. Ordynator Zadrożna jest hipertensjologiem, a niedługo specjalizację zrobi dwóch jej uczniów. Do dyspozycji jest także gastroenterolog i diabetolog.

Zdaniem Piotra Dębickiego, dyrektora ds. lecznictwa, szpital będzie wycofywał się z prowadzenia ogólnej interny. - Teraz wszyscy dążą do specjalizacji - podkreśla dyrektor.