Na depresję zapada 3 procent światowej populacji

Autor: PAP, Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2010 12:06

Zajmuje ona czwarte miejsce na liście chorób upośledzających jakość życia. Liczba cierpiących na depresję Polaków stale rośnie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia za dziesięć lat depresja stanie się drugim po chorobach układu krążenia najczęstszym problemem zdrowotnym na świecie. Zaczyna się od przygnębienia, a może skończyć nawet samobójstwem. Aż 90 procent zgonów z powodu samobójstw przypisuje się depresji.

Według szacunków Zespołu ds. Walki z Depresją, działającym przy ministrze zdrowia, w Polsce na depresję cierpi co dziesiąty dorosły Polak.

Choroba ma wiele przyczyn. Jak ocenił dr Andrzej Moskwa, podczas konferencji „Depresja i leki przeciwdepresyjne w czasach nowych wyzwań informacyjnych“, zorganizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, zidentyfikowano około 20 genów, które jej sprzyjają. Czynnikiem wyzwalającym może być pora roku (jesień, wiosna), ciężkie przeżycia, a nawet grypa i inne choroby wirusowe – wydzielany wówczas interferon ma działanie depresyjne. Także początkowy okres ciąży i połogu sprzyjają depresji.

Chorych przybywa także dlatego, ponieważ wiele osób nie radzi sobie ze stresem zawodowym lub związanym z życiem rodzinnym.

– To choroba w pewnej mierze cywilizacyjna – mówi dr Dariusz Wasilewski, psychiatra i szef Zespołu ds. Walki z Depresją.

W depresji zdarzają się zaburzenia, duże wahania wagi, obniżenie libido, bóle głowy, również: smutek, poczucie beznadziejności, rozdrażnienie lub spadek zainteresowań i niemożność odczuwania przyjemności. Chory może być otępiały i odczuwać ciągłe zmęczenie. Często czuje się bezradny, bezwartościowy, prześladują go lęki i natrętne myśli, czasem poczucie winy, a nawet omamy. Typowy jest brak motywacji i izolowanie się od innych.

Jednak chorzy mają utrudniony dostęp do specjalistów. Na wizytę trzeba czekać czasem kilka miesięcy.

Joanna Chatizow, prezes stowarzyszenia Aktywnie przeciwko Depresji zauważa jeszcze jeden problem.

– W Polsce psychiatra, do którego z depresją lub jej podejrzeniem należy się zgłosić, nie jest traktowany jak każdy inny lekarz. Lęk przed udaniem się do psychiatry skutkuje tym, że wielu chorych miesiącami żyje z niezdiagnozowaną chorobą i nie podejmuje leczenia.

23 lutego 2010 roku po raz piąty obchodzony będzie Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum