gazeta.pl/Rynek Zdrowia | 06-05-2015 10:14

Na co najczęściej chorowali mieszkańcy Torunia?

W zeszłym roku częściej niż we wcześniejszych latach mieszkańcy Torunia chorowali na grypę, krztusiec, płonicę, ospę wietrzną i wirusowe zapalenie wątroby. W 2014 r. mniej osób zachorowało na różyczkę i świnkę.

Fot. PTWP

Gazeta Wyborcza przedstawiła raport epidemiologiczny na temat chorób zakaźnych. Czytamy, że w zeszłym roku na ospę zachorowało 1512 torunian, czyli o prawie połowę więcej niż w 2013 r. Ospa dopadała głównie małe dzieci. Maluchy do czwartego roku życia to aż połowa ogólnej liczby zachorowań.

W porównaniu do wcześniejszych lat wzrosła też zachorowalność na wirusowe zapalenie wątroby typu B. WZW dopadło aż pięć razy więcej osób niż w 2013 r. Większość chorych wcześniej nie szczepiła się przeciwko WZW typu B - podkreśla GW i zwraca uwagę, że na WZW typu C także chorowało więcej osób - w 2013 r. sanepid odnotował 23 przypadki, w zeszłym roku już 63.

Najgorzej w zeszłym roku było z grypą i zachorowaniami grypopodobnymi. Mowa o dziesiątkach tysięcy zachorowań. W 2014 r. grypa dopadła dwa razy więcej torunian niż w 2013 r., ponad 40 tys. osób. Zachorowało więcej dzieci niż dorosłych. Przy okazji w raporcie zwraca się uwagę, że w zeszłym roku na szczepienia przeciwko grypie zdecydowało się tylko 5 proc. mieszkańców Torunia.

Czytaj: www.gazeta.pl