Na Placu Defilad stanęła ławka promująca transplantologię

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 sierpnia 2016 10:04

Mieszkańcy stolicy na specjalnie przygotowanej ławce na Placu Defilad mogą posłuchać podziękowań, jakie osoby po przeszczepie składają swoim dawcom i ich rodzinom. Instalacja jest częścią kampanii zachęcającej do deklarowania swojej woli w zakresie dawstwa narządów.

Na Placu Defilad stanęła ławka promująca transplantologię
Na Placu Defilad stanęła ławka promująca transplantologię. Fot. Materiały prasowe

Siedząc na ławce można posłuchać nagrań z podziękowaniami, m.in. osób związanych ze Stowarzyszeniem "Życie po przeszczepie" i Stowarzyszeniem Transplantacji Serca.

- Cześć Przechodniu! Czy zastanawiałeś się kiedyś nad oddaniem swoich narządów po śmierci? Bo widzisz, ja dzięki takiej decyzji dziś mogę cieszyć się życiem - mówi Robert, jedna z osób dziękujących w ten sposób swojemu dawcy.

Za projekt i realizację ławki odpowiedzialna jest Fabryka Komunikacji Społecznej oraz absolwentka wydziału grafiki warszawskiej Akademii Stuk Pięknych Anna Czarnota.

- Pomnik swoim kształtem nawiązuje do głównego elementu wizualnego kampanii - znaku zgody. Jednocześnie przypomina bumerang, a więc coś, co do nas wraca - tak jak życie, które tracimy, ale które dzięki naszej decyzji o oddaniu narządów może wrócić do kogoś innego - wyjaśnia artystka.

Część ławki zajmują zasadzone rośliny. Jak wyjaśniała Czarnota, ten element instalacji nawiązuje do słowa "transplantacja" i tym samym słów "szczepić", "sadzić". - Rośliny kwitnące w pomniku symbolizują życie - dodaje artystka.

Interaktywna ławka gościć będzie na Placu Defilad do 4 września. Warszawa jest siódmym - po Kielcach, Opolu, Katowicach, Oświęcimiu, Olsztynie i Lublinie - miastem, do którego przyjechała instalacja.

Wcześniej w ramach kampanii "Zgoda na życie" Urząd Miasta zachęcał mieszkańców stolicy do wypełniania i noszenia w portfelu oświadczeń woli, które można było otrzymać w różnych punktach w mieście.

Polskie prawo pozwala na pobranie narządów, jeśli zmarły nie zgłosił za życia swojego sprzeciwu. W praktyce jednak często dochodzi do sytuacji, gdy organy nie są pobierane od zmarłego ze względu na sprzeciw jego bliskich.

Województwo mazowieckie znajduje się wśród regionów o jednym z wyższych wskaźników pobrań narządów od zmarłych dawców. Autorzy kampanii zwracają jednak uwagę, że na 50 szpitali z potencjałem dawstwa w województwie, jedynie 26 uczestniczy w programie pozyskiwania narządów od zmarłych.

Organizowana przez Ministerstwo Zdrowia kampania "Zgoda na życie" potrwa do końca 2016 r. Jej celem jest upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej, zachęcenie Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów oraz zostawania potencjalnymi dawcami szpiku kostnego. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.zgodanazycie.pl.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum