×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Na Mazowszu lepiej zadbają o zdrowie kobiet. Województwo przeznaczyło 1,7 mln zł na profilaktykę

Autor: oprac. KM • Źródło: Samorząd Województwa Mazowieckiego01 maja 2023 14:32

W ramach programu "Mazowsze dla zdrowia kobiety 2023" uruchomionych zostanie 26 inicjatyw związanych z ochroną zdrowia i zapobieganiem chorobom, które często występują u kobiet, w tym chorobom nowotworowym. Województwo mazowieckie przeznaczyło ponad 1,7 miliona złotych na realizację tych projektów.

Na Mazowszu lepiej zadbają o zdrowie kobiet. Województwo przeznaczyło 1,7 mln zł na profilaktykę
W programie zostaną zrealizowane projekty związane z profilaktyką chorób takich jak nowotwory, choroby uroginekologiczne i osteoporoza. Fot. Shutterstock
  • "Mazowsze dla zdrowia kobiety 2023" to 26 inicjatyw dotyczących ochrony zdrowia
  • Program ma pomóc w zapobieganiu chorobom, w tym nowotworom, które często dotykają kobiet
  • Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył na ten cel ponad 1,7 mln zł

Mazowsze dla zdrowia kobiety 2023

Samorząd Województwa Mazowieckiego poinformował o nowym programie profilaktycznym "Mazowsze dla zdrowia kobiety 2023" - jak zaznaczył marszałek Adam Struzik, program zostaje wprowadzony po raz pierwszy.

– Na Mazowszu mieszka 2,8 mln ciepłych, mądrych i energicznych pań. To kobiety w różnym wieku, ale zawsze z niesamowitą energią i radością życia. Wiele z nich angażuje się w życie społeczne regionu. Z myślą o nich i o ich zdrowiu stworzyliśmy program „Mazowsze dla zdrowia kobiety” - podkreślił marszałek cytowany w samorządowym komunikacie.

Co program da kobietom z Mazowsza?

Program „Mazowsze dla zdrowia kobiety 2023” ma na celu poprawę ochrony zdrowia kobiet poprzez realizację projektów związanych z profilaktyką chorób, takich jak nowotwory, choroby uroginekologiczne i osteoporoza. Ma objąć świadczenia zdrowotne, takie jak USG piersi, mammografia czy cytologia.

Elżbieta Lanc z zarządu województwa mazowieckiego podkreśla, że profilaktyka odgrywa ważną rolę w zapobieganiu chorobom. W programie zgłoszono 26 projektów, które zostaną zrealizowane z budżetu Mazowsza. Program ma również na celu promowanie zdrowia i edukację zdrowotną dostosowaną do potrzeb kobiet w różnym wieku, co ma być osiągnięte poprzez warsztaty, spotkania edukacyjne, akcje profilaktyczne i konieczne badania.

Przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu, Anna Katarzyna Brzezińska zaznacza z kolei, że program jest bardzo ważny z punktu widzenia polityki zdrowotnej i ma na celu wsparcie zdrowia kobiet poprzez finansowanie działań profilaktycznych.

Wsparcie finansowe poszło do Płocka i 16 mazowieckich powiatów

Samorząd województwa mazowieckiego przekazał ponad 1,7 mln zł na dofinansowanie 26 projektów związanych z ochroną zdrowia i profilaktyką chorób kobiecych. Dofinansowanie mogły otrzymać powiaty i miasta na prawach powiatu, które przekażą środki na przeprowadzenie badań, działań promocyjnych i akcji profilaktycznych. Wszystkie projekty muszą mieć charakter nieinwestycyjny, a maksymalna kwota dofinansowania jednego zadania wynosi 90 tys. zł.

Beneficjentami programu są mieszkanki Płocka i 16 powiatów: ciechanowskiego, pułtuskiego, płońskiego, żuromińskiego, makowskiego, ostrołęckiego, grodziskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego, płockiego, garwolińskiego, węgrowskiego, legionowskiego, otwockiego, wołomińskiego. Wkrótce zostaną ogłoszone konkursy na wybór podmiotów leczniczych, które będą realizowały zadania z programu. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze