PAP/Rynek Zdrowia | 02-12-2020 21:50

Na Mazowsze wolnych jest prawie 2,6 tys. łóżek covidowych i 115 respiratorów

W szpitalach na Mazowszu wolne są 2 592 łóżka przeznaczone dla pacjentów z COVID-19 i 115 respiratorów. Zajętych jest natomiast 2 785 łóżek i 301 respiratorów - wynika z środowych danych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Na Mazowszu obecnie hospitalizowanych jest 2 785 chorych, a 301 z nich wymaga opieki respiratorowej. Fot. Shutterstock

W informacji zamieszczonej w środę na stronie MUW napisano, że na Mazowszu dla pacjentów z COVID-19 przeznaczonych jest 5 377 łóżek, a także 416 respiratorów.

Obecnie hospitalizowanych jest 2 785 chorych, a 301 z nich wymaga opieki respiratorowej. Wolne są zatem 2 592 łóżka i 115 respiratorów.

MUW przypomina, że szpital dysponuje również respiratorami, które nie są objęte decyzją wojewody i w sytuacji zagrożenia życia powinien je wykorzystywać.

- Zgodnie z przepisami prawa, żaden szpital nie może odmówić przyjęcia pacjenta w stanie zagrożenia jego życia - wskazuje.

- W związku z powyższym nieakceptowane są odmowy przyjęć pacjentów zakażonych koronawirusem wymagających respiratoroterapii z powodu zajętych łóżek respiratorowych przeznaczonych decyzją Wojewody dla pacjentów zakażonych Sars-CoV-2. Każdy pacjent, który trafi do szpitala powinien otrzymać pomoc - podkreśla.

Na Mazowszu wyznaczono 86 szpitali do opieki nad pacjentami z COVID-19, w tym sześć na trzecim poziomie zabezpieczenia - są to Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, Szpital Narodowy na PGE Narodowym, SPZOZ w Siedlcach w zakresie psychiatrii, UCK WUM - Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie, Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie oraz Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu.

- Aktualnie na poziomie I decyzjami Wojewody i Ministra Zdrowia dostępnych jest 237 łóżek przygotowanych dla pacjentów z potwierdzonych wynikiem zakażenia COVID-19, na poziomie II - 4 319 łóżek, na poziomie III - 821 łóżek - podał w środę MUW.